| eliaclodia a întrebat:

Ai chemat vreodata pe cineva in gand si ai simtit cu ochii inchisi ca raspunde?

14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nici gand

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu văd rostul unui astfel de gest.

| eliaclodia explică (pentru Woodenpints91):

Pai eu asa comunic cu Vlad Tepes de exemplu. Nu poti vedea rostul, daca nu stii cum functioneaza el in contact cu un microunivers.Ar putea fi ca in filmul cu el un tip si iubita lui, dar e invers. Nu o fura, o reda.Stii ce e ca in film, ca ramai la aceiasi varsta psihica, ca atunci cand ai murit fara sa mori, ai devenit nemuritor prin forta si suferinta iubirii. Altii sunt doar materie in continua transformare. Asemanatori.Noi nu ne transformam. Evoluam situatia de atunci, invingem toate detaliile. Eu o sa fiu considerata infantila si la 80 de ani.Si e ca in film, simti asa de profund, pana si cum ii miroase gura.Nu toti nemuritorii au placerile lui Vlad Tepes. Sunt doua categorii, unii ca Mark Twain, altii ca Vlad Tepes. Dualii nu sunt o categorie nu? Apropos nu raspundem decat la chemarea singuratatii unui suflet.Cred ca sunt doua feluri de singuratati: a geniului si a celui cazut sub teroare. Discretia unui nemuritor poate sa fie asa mare ca nu stii ca e in microuniversul tau.Sunt si nemuritori pe care nu ii laud, nu s-au dat pe brazda nici acum. Cunosc unul care e obsedat sexual si abstract. Avem si sef.Cel care daruie nemurirea.E in requiem acolo, rex.A. Cunosc si impostori care sunt doar asemanari si se dau drept nemuritori. Ca Merlin ori Mcbeth aia. De aici a venit tragedia in credinta.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru eliaclodia):

Lipseşte coerenţa. Nu am înţeles absolut nimic din ce-ai spus.

| eliaclodia explică (pentru Woodenpints91):

Nu vad lipsa de coerenta. Poate faptul ca folosesc nume din trecut pentru a identifica un spirit? Ma ingrijoreaza atentionarea ta. Imi dai emotii.

| Mădă0611 a răspuns:

Puterea gandului. thinking Cred ca mi s-a intamplat cand credeam in asa ceva, acum nu mai cred. sad Citisem Puterea gandului, Swami Sivananda.
Mi s-a intamplat de multe ori sa simt ca eu raspund chemarii cuiva. Ma trezeam brusc la anumite ore si apoi gaseam mesaje primite de la persoana respectiva la ora respectiva, +/- 1 minut, 2.

| M25M a răspuns:

Daca in realitate nu imi raspunde, nu ma amagesc prin iluzii.

| eliaclodia explică (pentru M25M):

In realitate se aranjeaza lucrurile si il intalnesti deja montat de "comunicare". Ceata?

| M25M a răspuns (pentru eliaclodia):

Ok, m--am gandit mai bine,(intrebarea ta are si un substrat) sunt doua cazuri.
Primul cand persoana invocata traieste, este o parte importanta din viata ta sau a fost insa nu sunt contacte, nu mai sunt tangente insa vrei sa "vorbesti cu ea"
Al doilea cand persoana chemata este moarta iar pentru un echilibru psiho-emotional, vrei sa "vorbesti cu ea" pentru a-i spune ce nu a fost rostit.
Nu stiu cat de bine isi face individul care invoca in gand o persoana anume...
Ca raspuns la intrebarea ta nu, in nici un caz.

| eliaclodia explică (pentru M25M):

Nu ma refeream la amintiri, caci persoane moarte nu exista, doar amintiri.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu,dar stiu ca puterea autosugestiei e mare.Sunt oameni care traiesc momente, ireale pentru altii, dar cat se poate de veridice in mintea lor.

| eliaclodia explică (pentru Danut_Popa_1961):

Da. Asa e. Ireale ca interpretare.

| slowswag a răspuns:

Nu

| SkateFunk a răspuns:

Da, in somn cand visez mereu mi se intampla, vorbesc cu devolii mei big grin