| AvalohAlyn a întrebat:

Ai fi vrut sa te nasti in alta tara?
Eu, cu siguranta.

26 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Si da si nu. De multe ori nu imi place mentalitatea romaneasca. Cu merge si asa, cu ne vedem doar ca sa bem si mancam, altfel ce rost ar avea sa stam doar la un ceai 3 ore sa povestim despre ce vrem de la viata. Cu mancarurile noastre care sunt moarte pentru organism gen branza cu mamaliga cu ochiuri cu cartofi si tochitura la un loc.
Dar avem si lucruri bune. Locuri frumoase, natura mai putin afectata decat in alte parti si o caldura umana pe care nu o intalnesti chiar oriunde.
Imi plac oamenii care nu se afunda in emotii mai mult decat e cazul si care in loc sa se planga se gandesc deja la ce au de facut pentru a rezolva situatia in care sunt. Oamenii care se respecta si te respecta indeajuns incat sa nu te ajute cand nu ai atitudinea potrivita si nu esti dispus sa faci nicio schimbare pentru a obtine rezultate mai bune.
Insa uneori sunt momentele alea cand simti nevoia sa fii iubit atunci cand meriti mai putin. Cand simti ca nu te poti adapta lumii in care traiesti. Si atunci toata practicalitatea asta e in zadar.
Cel mai mult m-am gandit cum ar fi fost sa ma nasc in Franta, Germania sau Anglia. Fiecare are ceva ce mi-ar placea, dar niciuna suficiente lucruri. M-am gandit si la tarile nordice, dar nu e asa de usor de luat o decizie in perfecta cunostinta de cauza. Daca nu traiesti acolo, nu stii ce ti s-ar potrivi.
Tu faci o analiza pe baza a cine esti acum. Daca te-ai fi nascut in tara aia, ai fi fost altcineva, ai fi prezent la lucrurile care iti lipsesc acolo si le-ai fi putut avea in alta parte.
Tot ce poti face este sa iei o decizie la un moment dat sa pleci. Macar pentru cateva luni in 1-2-3 locuri care simti ca ti s-ar potrivi mai mult. De dragul experientei. Sa simti cultura de acolo. Sa vezi si altceva. E unul din lucrurile alea care ma aprind, ma sperie si imi amplifica pasiunea in acelasi timp. Sa petrec perioade de minim 6 luni in macar alte 2-3 tari de-a lungul vietii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu, nu. Cu siguranta. Sunt multe motive. Principalul este ca eu sunt batran si am trait cea mai mare parte a vietii in siguranta. Viata asta de balamuc, de azi, n-as fi vrut s-o traiesc toata viata. Cred ca inebuneam.

| William a răspuns:

Normal.

| T0T a răspuns:

Nu știu, dar oricum sunt mulțumit de țara mea în mare parte. Corupție este peste tot, oamenii strică locul, nu locul strică oamenii.

| OldSoul a răspuns:

Da, dar cu conditia sa am aceeasi mentalitate.

| zurick a răspuns:

Într-o țară cu mai mulți ochi negri.
Glumesc smug

Aș fi vrut să mă nasc într-o țară cu peisajele României și cu gradul de civilizație ale altei țări, de pildă Japonia.

| J0B0MAT a răspuns:

Oooo da da da da da.laughing)

| R0R0 a răspuns:

Cred ca Da.
Puteam stii mai multe limbi straine, nu cunoasteam crizele acestea financiare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, cu siguranta. Mentalitatea romaneasca nu a fost niciodata ceva cu care sa ma pot obisnui.

| valeriu1900 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Hmm,iarasi gandesti subiectiv, de ce ii bagi pe toti intr-o oala?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru valeriu1900):

Pentru ca zecile de persoane pe care le-am cunoscut de-a lungul vietii aveau o anumita mentalitate care mie nu mi-a placut? laughing De la batranele de la coltul strazii care stau si isi spun povestea vietii si incep sa planga si sa ii implica pe toti in vietile lor, pana la prietenii care vin neanuntati la usa, la permenantele subiecte de barfa dintre oameni, pana la bagatorii in seama care sufera de atentie. Printre altele. Iar, apoi media reflecta foarte usor mentalitatea unei tari. Nu i-am bagat pe toti intr-o oala, singuri au facut-o.
Tu ce faci? Nu ai putut sa imi raspunzi la celalalt raspuns si acum imi iei toate raspunsurile la rand? laughing

| valeriu1900 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

happy

| valeriu1900 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Eii na si cu tine acum, n-are voie omu' sa-si dea cu parerea? : )

| OoBunnyoO a răspuns (pentru valeriu1900):

Ba da, ti-am spus eu sa nu o mai faci? laughing Doar am mentionat ca incep sa vad un tipar.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu,pentru ca in toate tarile in care as fi dorit sa ma nasc pe vremuri, au suferit atacuri teroriste.Imi place aici ca ma simt mai in siguranta decit afara.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Alane,cati romani trebuie sa ucid ca sa fii fericit?

| AvalohAlyn explică (pentru SergiuBoss11):

Sper ca nu esti un ''Jaesh''laughing

Pai ca sa fiu fericit, trimite-mi o fata de la tine de la facultate...sa vorbim despre ...desene animate.=)

| syd2 a răspuns:

bucura-te de ce ai, puteai sa te nasti in Siria de exemplu asa ca nu te plange

| Anonimuserr a răspuns:

Sincer, da. Aş fi vrut. În Europa spre exemplu în ţările nordice sau în Germania.

| Sociopat a răspuns:

In SUA, Norvegia, Suedia, Finlanda, Danemarca sau UK.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu știu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, in Amurrica, tu?

| DonaldTrump a răspuns:

In vest pe acolo : Franta, Uk, 'Merica, tarile nordice ceva m-ai civilizat pe acolo. Desi nici Noua Zeelanda sau Africa de Sud (pana in 1992) nu m-ar fi deranjat.

| MissADEEL a răspuns:

Mi-aș fi dorit să mă nasc în Anglia sau America, asta datorită limbii engleze și, vezi și tu, cam toată lumea spre Vest migrează.

| Ciumpi35 a răspuns:

Nu. Lucrurile nasoale din țara asta te învață câte ceva, dacă deschizi ochii.