| AvalohAlyn a întrebat:

Ai vrut vreodata sa te sinucizi sau te-ai gandit si la posibilitatea asta? Ce crezi ca primesc cei ce recurg la un astfel de gest si cum ii consideri? Slabi sau doar trec prin momente mai grele decat pot suporta?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ

Eu unul am avut perioade in care am fost mai obosit, mai stresat ...am avut si o perioada in care pur si simplu eram frant, nu mai puteam sa fac nimic insa nu m-am gandit la aceasta varianta. Pur si simplu ce rost ar avea?

Eu unul sunt dezgustat de aceasta idee de sinucidere.De ce? Pai unii oameni sufera de boli incurabile, isi pierd complet vederea, zac in balti de sange si plang intrucat nu are cine sa-i salveze, ar vrea sa dea totul pentru inca 2 ore de viata insa nu mai au ce sa faca.
Sunt persoane, copilasi care mor de boli, parinti care mor in accidente
si care mai mult ca sigur ar vrea sa-si poata lua ramas bun de la copiii lor pe care i-au lasat acasa.
Nimeni nu primeste o a 2-a sansa.
De aceea eu unul consider ca aceia care recurg la asa ceva sunt demni de dispret.
Unii sunt saraci, nu mananca decat la ocazii speciale, sufera si ar da orice ca sa aiba o viata ca a ta iar tu, un ignorant, vrei sa-ti iei viata doar din cauza unei tipe care ti-a dat papucii?
Nu e okay.
Singurele persoane pe care le consider indreptatite sa-si ia viata sunt acelea care au pierdut totul, rude, vedere, capacitatea de a se misca si cele care au dureri cumplite si care stiu sigur ca oricum o sa moara curand.

Eu unul nu m-am gandit la asta. Cand am vazut ca nu mai faceam fata unor lucruri *scoala, karate-le s.a.m.d* pur si simplu am inceput sa renunt la unele pe care le-am considerat nesemnificative.

Cei care recurg la asa ceva nu cred ca primesc nimic, doar isi pierd viata degeaba. Cine stie? Poate ca acolo unde o sa ajunga o sa le fie mai bine. Cine stie? Nu s-a intors nimeni ca sa ne povesteasca daca e bine sau rau... daca merita sa faci asta.
Eu unul sunt indiferent fata de aceste persoane. Eu unul nu as face asa ceva in viata mea, mi se pare un act de lasitate, un fel de predare in razboiul pe care fiecare dintre noi il duce cu viata. Cine se preda trebuie sa fie dispus sa plateasca despagubirile de razboi. Eu unul nu sunt dispus... Sper ca intelegi la ce ma refer.
Poate ca au probleme, poate ca sufera, nu mai pot duce atat de multe poveri...eu unul nu stiu ce probleme au unii asa ca prefer sa nu judec aceste persoane. Fiecare face ce vrea cu viata lui. Unii nu sunt slabi ...cateodata chiar si o persoana foarte puternica poate sa fie pusa la pamant de un anumit eveniment tragic. Pentru a rezista trebuie doar sa se calmeze si sa incerce sa gandeasca limpede chiar si intr-o astfel de situatie.

Este doar parerea mea.
Bafta! ஜ

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia slabi nu au putere sa se sinucida si traiesc in continuare pana cand o boala ii sinucide laughing

| milan9 a răspuns (pentru mgtow):

Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial pentru acea persoana sa caute sprijin moral. Sa nu stea aşa. Nu trebuie să îngăduie nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele sale...

Trebuie să fuga de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, persoana in cauza trebuie să vada în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care se raporteaza la ceilalţi, modul în care se raporteaza la Dumnezeu, aşteptările pe care le are de la sine...

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceara şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.
Şi trebuie să se mulţumeasca cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... thinking

| Geanin a răspuns:

Sincer tot timpul ma gandesc sa ma sinucid cand iti vad raspunsurile si intrebarile. E adevarat ca sunt si persaone slabe care se sinucid, dar pe cei ca iti vad intrebarile nu-i compatimesc...

| AvalohAlyn explică (pentru Geanin):

De ce?laughingExtraterestru mai esti.

| Neverwas a răspuns:

Am fost în depresie aproape cinci ani și mi-au trecut prin cap astfel de gânduri, dar am considerat că nu merită să renunț la luptă.
90% dintre sinucigași își regretă gestul imediat ce l-au săvârșit iar ăsta e cel mai trist lucru.
În altă ordine de idei persoanele care încearcă să își pună capăt zilelor trec printr-un blocaj mental atât de puternic încât nu reușesc să întrezărească nici o speranță și nici o cale de evadare din întunericul care îi înghite.
Acest gen de persoane trebuie ajutate, fiindcă indiferent cât de greu și oribil ar fi, nu trebuie să renunțe la viață. Moartea nu e un răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca ma gandesc (._.)
Ii consider : depresivi, stresati, introvertiti ---adica ma descriu pe mine big grin

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Cum spuneam, cred ca astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, persoana in cauza trebuie să vada în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care se raporteaza la ceilalţi, modul în care se raporteaza la Dumnezeu, aşteptările pe care le are de la sine...

| nlko a răspuns:

Nu,chiar nu m-am gandit pentru ca pana la urma viata e un dar si sa renunti la el in felul asta...nu ar fi corect fata de cei care isi doresc sa mai traiasca macar o zi. Cei care recurg la un astfel de gest? ...Pai,inseamna ca trec prin momente grele si din cauza stresului nu mai suporta.Iti trebuie putere sa treci peste.Nu i-as considera neaparat slabi, dar ideea e ca cu sinuciderea nu se castiga nimic, cat timp esti in viata, mai poti sa schimbi ceva. Dar fiecare face ce vrea cu viata lui si nu avem dreptul sa ne judecam.

| Lisiele a răspuns:

Interesant,la asta nu m-am gandit niciodata, probabil nu-mi sta in fire, dar chiar nu m-am gandit niciodata sa-mi iau viata...viata e atat de frumoasa, cu bune cu rele..mereu sunt curioasa ce aduce ziua de maine.

| Lisiele a răspuns:

Stai ca am pierdut cealalta jumatate de intrebare happy, in general fiecare primeste exact cat poate duce, doar ca unii dintre noi considera ca e prea mult si atunci se hotarasc sa-i puna capat, in orice fel.

| Shriti a răspuns:

Eu am vrut odata dar mi.a fost teama laughing)eram mica atunci.Dar asa, eu cred ca oamenii care se sinucid sunt de compatimit. Cred ca nu sunt slabi, pentru ca sunt intr.adevar situatii imposibile, ci, sarmanii, nu mai pot suporta...