| anonim_4396 a întrebat:

Ajung la job obosit, apoi plec mort acasă. Și tot așa zilnic deoarece fac naveta și fac vreo 4 ore dus întors zilnic, mă trezesc la 6 și ajung la 20. Oare ar trebui sa îmi iau o chirie in București? Am incercat, insa sunt condiții foarte modeste la prețuri mari in comparație cu casa mea de la tara

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

E alegerea ta ce vrei sa faci.
Ai două oportunități,ori găsești ceva la tara de munca si stai acolo ceia ce cred ca e imposibil la noi in tara stiu din experienta.Ori încerci să te adaptez la oras, sa ai un loc de munca stabil, odihna mai multa, o asigurare medicală, un salar lunar si alte oportunități de angajare daca te saturi sau plictisești.

| Furnicuta000 a răspuns:

Naveta te poate afecta psihic in cativa ani, te oboseste foarte tare mai ales daca lucrezi zilnic si mai mult de 8 ore iar pe drum faci mai mult de o ora dus si una intors. In primul rand nici nu cred ca e legal sa lucrezi zilnic 12 ore sau cat lucrezi tu. Macar gaseste-ti un job cu 8 ore pe zi. Naveta merita sacrificiul doar daca ai un salariu foarte mare dar altfel mai rau te chinui. Si daca stai in chirie poate fi bine, ai mai mult timp liber, nu mai esti asa obosit, in oras altfel e viata

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

8 ore lucrez, insa 4 ore drumul

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am citit mai bine. Si eu faceam naveta la scoala si stiu ca e nasol dar daca asa ai de gand sa faci toata viata eu zic sa te mai gandesti ca e pacat...

| ancaval a răspuns:

De ce faci 4 ore pe drum? Păi la tine în zonă nu este de lucru? Deloc? Nimic?
Nu e bine cum faci, nu ai timp de tine, nu te odihnești. Amu no, oricâtă nevoie de bani ai, musai să te recreezi.

| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

N-am asa mare nevoie, doar ca trebuie sa lucrez undeva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aia e îți iei doua joburi. merita sa te duci Intr un oraș mai mare daca profesezi in ceva, binenteles că nu supravietuiesti daca lucrezi pe salar minim. Poate cu doua joburi.