| RAY a întrebat:

Albert camus afirmă că sinuciderea este o lașitate, voi ce părere aveți?

22 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Are dreptate

| RAY explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Nu uita ca tot el spune că totul este absurd si inutil, deși revolta lui este inutila

| Mosotti a răspuns:

Albert Camus asta zice ori prostii, ori era montat de smecheri sa zica asa, nu e nici o lasitate, este un drept democratic al fiecaruia.
Atat timpt cat nu fac rau societatii, pot face ce vreau, ba mai bine, ca scapa de un om cu probleme.
Am dreptul sa-mi placa sau nu viata pe care o am.
Altfel nu mai e democratie ci dictatura.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Viata este o revolta împotriva morti

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu e o revolta impotriva mortii, e asa de la natura, asa am evoluat.
Cam toate is chestii politice mascate, e manipulare in interesul smecherilor sa le fie lor bine, doar ca lumea nu se prinde.
Nu vede ilogicitatea multor chestii, nu zic "ba.dar oare de ce e asa? Are sens?".

Si a prins, aia mari stiau ca prinde, ca dovada ca-s destepti.
Am mai zis, la sclavie medicii au scos ca e boala sa fugi de la stapan. Si lumea nu prea mai fugea ca nu vroiau sa fie considerati bolnavi sau ei sa se considere.
Si de aici se trag multe concluzii.

| Freya1 a răspuns:

Normal da, te gândești ca e o dovada de lașitate sa nu lupți.Dar cred ca depinde mult și de context.
În fond, persoanele ce se sinucid nu sunt declarate apte psihic, deci practic poți sa spui ca nu prea au noțiunea de lașitate sau curaj.Plus ca mai sunt cei cu boli incurabile ce pur și simplu nu mai vor sa aștepte sa se chinuie ca pana la urma sa moara oricum.

Sunt fel și fel de motive pentru care oameni recurg la astfel de gesturi.

| Dismally a răspuns:

In cele mai multe cazuri este o prostie, adica oamenii se sinucid din cele mai banale motive.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

E că și când cineva,( viața) te provoacă la duel. Iar cel provocat în loc să lupte se sinucide.

| anonim3247 a răspuns:

Eu de sinucidere pot să spun doar atât - nu e frumos deloc unul care s-a sinucis.

| anonim3247 a răspuns:

Mai bine să nu vezi niciodată unul care s-a sinucis.

| anonim3247 a răspuns:

Mai bine să nu vezi unul care s-a sinucis.

| anonim3247 a răspuns:

Eu de ăștia care vor să se sinucidă aș vrea să vadă înainte cum arată unul mort.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Da, sunt de acord.La un moment dat, toti mor si o sa scape viata absurda, asa cum o considera si el.Mai bine sa incerce omul sa-si faca un rost cat traieste.

| Theo94 a răspuns:

De acord cu el, dar nu in toate cazurile este o lasitate.

| AdioTPU a răspuns:

Aceași părere. E o forma de lașitate gravă. In loc să lupți cu viața și greutățile ei, alegi sa fugi prin moarte. Aș mai completa "Sinuciderea e o soluție permanenta la o problema temporara".

| AdioTPU a răspuns:

Aceași părere deoarece in loc să lupți să depășești obstacolele, greutățile vieții, apelezi la evadarea prin moarte. Aș mai adăuga și că "Sinuciderea e o soluție permanenta la o problema temporara".

| EliLeli a răspuns:

Ca e treaba aluia care se sinucide, nu trebuie sa am o parere in privinta asta. Sau, cu alte cuvinte: mi se cam rupe.

| FilipSorin a răspuns:

Parerea mea este ca acele persoanele au nevoie de ajutor si ca sufera mult

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

Că e superficial. Nu poți lupta toată viața cu ceva ce nu poți duce.

| RAY explică (pentru Fantaspirit2k23):

Plus ca consideră revolta lui inutilă și absurdă

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru RAY):

De la mediocritate nu ai de la ce sa te aștepți. Nu trăiesc ce trăiesc tu sau altul și de aia nu pot să înțeleagă cât e de nasolie viața și că unele chestii nu le mai poți itemedia nevar

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru Fantaspirit2k23):

Iremedia*