| Belutza_Belutzica_1997 a întrebat:

Am 11 ani si 8 luni am 48 de kg si 160 cm inaltime. nu am un abdomen prea frumos si va intreb cum asi putea slabi c-am 8 kg pana in luna iulie ca atunci o sa am o petrecere la piscina si vreau sa arat ft bine. deci vreau sa slabesc cam max 8 kg dar sa am si un abdomen lucrat stiti cateva metode de slabit?
fundita o dau dupa ce incerc metodele! cea mai buna ia fundita si vot!

Răspuns Câştigător
| madymadalina99 a răspuns:

Sau iti mai dau cateva mancaruri care nu ingrasa:
Sfaturi sanatoase

Consume lactate cu cantitati mici de grasime
Mananca fructe fie inaintea meselor fie la minim 3 ore de la ultima masa
Nu combina fainoasele decat cu legume
Poti servi la friptura garnitura de legume si nu de cartofi
Renunta la sucurile acidulate si pline de conservanti
Consuma carnea fiarta sau fripta
Evita prajelile si mancarea tip fast food

Fructe care nu ingrasa

Iata o lista de fructe care nu ingrasa si ofera un plus de energie:
Capsunile
Ananasul
Grapfruit-ul
Papaya
Portocale
Pepenele galben
Strugurii
Zmeura
Merele

Legume care nu ingrasa

Exista si cateva legume care pot fi consumate fara masura deoarece nu ingrasa:

Ardeii de toate felurile
Andivele
Broccoli
Castravetii
Ceapa
Conopida
Morcovii
Salata verde
Spanacul
Sparanghelul
Usturoiul
Varza

Dulciuri care nu ingrasa

Nu iti refuza desertul. Trebuie doar sa il inlocuiesti pe cel cu multe calorii cu unul slab in calorii. Consuma dupa fiecare masa un iaurt dietetic, simplu, gem sau compot din diverse fructe sau cateva lingurite de serbet care iti pot potoli pofta de dulce.

Bauturi

Evita tot ceea ce poarta eticheta de "indulcit naturale" si "suc de fructe indulcit". Alege in schimb:

cafea si ceai negru, neindulcite
ceaiuri si sucuri dietetice
bauturi fara calorii, cu arome de: cola, portocale, ciocolata
sifon: simplu sau aromat

Da, ai voie sa consumi paine. Trebuie doar sa o alegi pe cea potrivita. In plus, important este sa te obisnuiesti cu acest tip de paine, deoarece revenirea la painea obisnuita nu face decat sa iti anuleze efortul anterior.

paine dietetica cu maxim 40 de calorii de felie
paine integrala sau chifle. Succes

2 răspunsuri:
| madymadalina99 a răspuns:

Ohooo ai ceva pentru varsta tahappy. Pai eu iti recomand sa mananci mai putine grasimi si mai multe salate.Ai putea incerca un sport sa il practici. Cum ar fi atletismul, si o sa te ajute sa ai si un abdomen frumos.Sau ai putea merge la sala, doar ca o sa fie cam penibil sa alergi pe o banda de aia laughing la varsta ta deci Bafta! funda?

| Belutza_Belutzica_1997 explică:

Cand vreau sa stiu daca sunt grasa sau slaba nu ma uit la varsta ci ma uit la inaltime! mersi oricum! incerc metoda ta si daca merge sa slabesc ceva kg o sa primesti fundita si vot