| deeeee a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa devin actor.
Am talent si chiar imi doresc asta foarte mult.
Stie cineva cum as putea incepe?
Multumesc anticipat

29 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

1) Scoala Populara de Arta; 2) Liceul de Arta Plastica - sectia teatru; 3) Facultatea de Teatru, sau Arta Dramatica, sau altfel - depinde cum se numeste acolo unde vei da! Pana atunci, ar fi bine sa si citesti piesele clasice din domeniu, sa-ti cunosti, exersezi si dezvolti mimica la oglinda, exprimand cat mai multe si mai diferite expresii din vastitatea fizionomiei umane... invata sa reciti, si, cat de cat sa canti... (cu cat vei stii mai multe, vei avea sanse mai mari la admitere!) antreneaza-ti si dezvolta-ti memoria, si capacitatea de a dansa si a executa miscari cat mai diverse si complexe! De asemenea, ar fi ideal sa practici si sporturi ca innotul, tenisul, volei sau baschet, astfel incat sa-ti dezvolti un corp suplu, puternic si armonios! Success!

| alonet a răspuns:

Pai eu zic sa te pui in fata la un perete alb... si sa vezi in cat timp poti sa iti starnesti o stare incat sa ai lacrimi in ochii, asa poti sa iti dai seama cat de bun esti, cu cat timpul e mai scurt cu atta esti mai bun happy spor la exercitiu, ca idee neaparat perete alb daca e altceva faci conexiuni... si ideea e ca daca esti pe scena nu vezi decat negru ca tu esti in lumina

| faranume a răspuns:

Joaca in piesele de la sc...propune-i dirigintei sa faketi piese de teatru sau profesoarei de romana

| Florin_4402 a răspuns (pentru faranume):

Inca un lucru care va poate ajuta in drumul spre succes invatati sa cantati la un intrument sau chiar vocal eu cant la chitara si tobe si ma pricep si putin vocal in rest bafta poate ne intalnim in vreun film candva cine stie happy

| libertat a răspuns:

AS dori si eu sa devin actrita imi place mult vorba e prin preajma unde locuesc nu sunt liceuri de teatru sau film am 13 ani cred ca voi incepe cursuri de la virsta de 15-16 ani. Insa oina atunci cred ca ar trebui sa invat mai multe limbi.

| viking a răspuns:

Stai calm iti trece intr-un an.

| PinkySilvia a răspuns:

Buna,si eu vreau sa devin actrita, am 12 ani si chiar imi doresc asta foarte mult.Ca sa devii actor iti trebuie si o facultate, ei bine multi actori de la hoollywood nu au facultate in aces domeniu si totusi au succes.Am marele noroc ca al scoala unde invat sa se practice teatrul:X am jucat in cateva scenete si este foarte placut.Incearca sa mergi la cateva auditii,ca sa devii actor este bine sa stii sa faci cat mai multe lucruri(sa dansezi de exemplu) cand vad un film bun,imi place sa dezvolt perosnajele si sa ma gandesc cum ar fi sa fiu eu in locul lor,am exersat si eu chestia cu plansul mi-a iesit de multe ori, exerseaza si tu, nu stiu incearca sa dezvolti anumite roluri. Sper sa reusesti sa iti indeplinesti visul.Succes!kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut... si eu as vrea sa devin acrita dar nu stiu cum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa fiu si eu actor find ca-m place la nebunie.
Eu am talent la actorie si la dana dar mi-m place mai mult actoria!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu asta ati doresti fa-o nu mai sta pe ganduri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te duci la un producatror
si sa ii spui talentul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna as vrea sa devin un actor am 12 ani am talent si imi place sa vb pe net

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca e de mult lasata aceasta intrebare dar daca ink mai vrei sa stii ca se organizeaza castinguri pentru copii inte 4-15 ani la teatru national de opereta pentru romeo si julieta junior nu stiu singur cand o sa se mai organizeze castinguri dar intra si u pe www.opereta.ro si o sa vezi acolo:D:D... sper ca ti-am fost de folos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si cum ai fii indragostit tiai dori mult si dupa o luna si uiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anscriete la orce casting posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa iei ceva cursuri, gasesteti un agent, du-te la preselecti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey deeeeee! Si eu vreau.Am tot 14 ANI doar ca eu sunt fata. Ai putea urma un liceu I. T. C. de exemplu, in ploiesti, apoi poti continua cu o facultate si asa poate te remarca cineva ...sau poti merge la castinguri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 12 ani...si vreau foarte mult sa devin o actrita! Ce as putea sa fac la varsta asta ca sa ma ajute?
am incercat si eu chestia ia cu peretele alb si plansul... dar eu pot sa plang cand vreau! unneori mai greau dar de cele mai multe ori e foarte usor!
oricum dc are cineva un sfat...plz postatil ca sal pot vedea si eu
mersi:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are cineva vreun sfat...cum iti dezvolti abilitatile de actor la 12 ani? va rog...:*:*:*happyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut si eu vreau sa devin actrisa de aceea trebuie sa pleci sa intrebi se oamenii produsorii mai intii joci la teatru apoi dacai placi joci in film

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna am talent stiu sa cant sa dansez sa pictez sa fiu actorita si stiu englez, franceza, italiana, romana, germana, spaniola, chineza, si stiu sa cant la orga, chitara, vioara, flaut.cand cresc mare vreau sa ma fac doctorita de copii, politista stuardeza pe avion sau salvamara pe vapor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu inceputurolling on the flooro sc sau o facultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrieti un scenariu pune-l pe youtube si cineva te va descoperiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevarat tot

| Florin_4402 a răspuns:

Actor poti deveni facand facultatea dar degiaba ai talent daca nu te potrivesti cu rolul cautat de un regizor si in + pana ajungi sa devi cineva e mult de muncit asa ca poti face facultatea devi actor dar degiaba daca nu te ia nimeni in ziua de azi trebuie sa te afirimi pentru ceva si eu vreau sa fiu actor dar nu ma bazer pe asta in viata eu fac facultatea si dupa incep sa muncesc pentru a castiga un ban in + o sa merg la castinguri si poate la piese de tiatru oricum in Romania nu e usor sa ajungi cineva asa ca vezi ce faci si tine minte trebuie sa te afirimi cunva si sa arati ca chiar ai talent eu ti-as zice cum am facut eu dar fiecare trebuie sa descopere singur o cale.
Si tine minte trebui sa incepi de jos nu ajungi in varf asa dintr-o data!

| Alexandru_9256 a răspuns:

Crede-ma ca si eu vreau sa devin actor. Imi place foarte mult si uneori incerc sa interpretez rolurile si personajele vazute la TV (din emisiuni sau filme). Si uneori imi iese. Am incercat acel exercitiu cu peretele reactia a fost in 5, 6 secunde. Vreun sfat? Multumesc anticipat

| Angela_1589 a răspuns:

Pana sa devii actrita, ai un drum lung de parcurs. In primul rand, pasiunea ta trebuie sa supravietuiasca perioadei de liceu, in care pot interveni foarte multe schimbari. Pana atunci, poti sa te pregatesti, cum poti mai bine, pentru adminterea la Academia de teatru si film. Aceasta inseamna:
o buna cunoastere a limbii si literaturii romane;
o limba straina stapanita foarte bine;
cunostinte generale si o cultura teatrala si cinematografica bogata.

Incepe prin a vedea filme, de la cele de la Oscar de anul acesta, pana la filmul mut, mergand inapoi pe linia timpului.

Citeste cat mai mult! Romane, teatru, articole de specialitate.

Mergi la teatru de cate ori ai ocazia!

Uita-te la teatru TV – incearca Romania Cultural.

Si imagineaza-ti cum ai interpreta roluri diferite, ca sa inveti daca iti place comedia sau drama.

In timpul liber poti frecventa un club de teatru, iar, daca in orasul tau nu exista asa ceva, cred ca poti sa iti convingi colegii ca ar fi un proiect interesant sa jucati intr-o piesa de teatru. Mult succes!

| NoOtZa a răspuns:

Da asta mea-m dorit si eu, si vreau, sper ca dorinta sa se inplineasca,, mult succes tie