| TeckTonik997 a întrebat:

Am 17 ani si nu stiu sa inot. Cand am fost mic am facut o boala de piele dupa ce am fost la un bazin iar apoi nu m-au mai lasat parintii si am ramas neinvatat. As merge sa invat sa inot dar mie cam jena deoarece prevad ca voi fi inconjurat doar de copii 5-7ani si chiar nu stiu deloc. Niste sfaturii despre cum sa invat repede sau ceva trucuri? Si cum sa trec peste momentul jenant?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe mine m-a tinut taicameu cu mainile sub burta si imi zicea cum trebuie sa dau din maini si picioare, il vedeam apoi mi-a dat drumul si am invatat

| WolfBlack a răspuns:

Orice persoana care este in apa va pluti la suprafata.Bineinteles, in cazul in care individul se agita ca prostul, este tras la fund te rechini, balede ucigase sau curenti prima propozitie nu mai e valabila.

Un prim-pas in a invata sa inoti este sa te bagi cu capul in apa fara sa te tii de nas.Baga-te incet si concentreaza-te sa nu respiri.De multe ori ai fost aruncat de cineva in apa fara voia ta si nu te-ai inecat.Asta se datoreaza unui instinc uman care blocheaza respiratia pentru un anumit interval cand gura si nasul sunt sub apa.
Un al 2-lea pas este sa te duci la apa mica de maxim jumatate de metru si sa te intinzi drept(pe burta sau spate). O sa observi ca apa te tine. Dupa pasul asta incearca sa te pui relaxat pe spate(fara maini pe nas sau pe altundeva). Apa este foarte mica, deci in nici un caz nu patesti nimic.
Un al 3-lea pas este sa incerci sa dai din maini si picioare ca un caine. Exreseaza miscarea asta pana reusesti sa parcurgi mici distante fara sa atingi fundul bazinului(sau nisipul daca esti la mare) cu picioarele.
De aici in colo totul tine doar de antrenament.Roaga pe cineva cu sa te indrume cum sa dai corect din maini si picioare. Exreseaza, exerseaza si pana la urma o sa inoti foarte bine.

P. S Cand mergi la apa ia si persoane mai experiemtnate cu tine. Daca reusesti "performanta" de a te ineca trebuie sa aiba cine sa te scoata.