| mentholinks a întrebat:

Am ajuns sa nu mai am niciun hobby. Inainte ma pasiona programarea si calculatoarele dar parca nu ma mai atrage asa mult. Am incercat sa invat web development dar mi se pare ca nu ajung nicaieri. Nu am idee ce as putea face ca si hobby, sa-mi umplu timpul. Idei? Dar in afara de filme, citit, jocuri pc.

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ai hobby-uri, filmele, cititul si jocurile, cum nu?
Ca nu te mai pasioneaza calculatoarele si programarea poate fi un foarte fin semn de depresie, e doar o parere.
Deja faptul ca ai ajuns sa intrebi ce ai intrebat, e clar ca ai o problema cumva.

Ptr ca asa cum am zis, in general un om sanatos daca avea o pasiune, ii ramane permanent acea pasiune, ele nu prea dispar.

Degeaba iti dam noi idei daca tu nu simti sa faci acele chestii de la sine.
Eu cand eram bine de exemplu, ma jucam pe calc, ma jucam cu masinile cu telecomanda, ma uitam la filme, ascultam muzica, faceam programare asa de placere, faceam grafica 3 D adica filmulete cu efecte speciale, ma uitam la documentare, emisiuni, mai lucram probleme la mate si fizica, mai veneau prietenii la mine si mai stateam de vorba, de nu imi ajungea timpul, nu ajungeam sa intreb ce sa fac.

Dupa ce a venit depresia, usor usor mi-a furat din pasiuni, si incepuse ca la tine.
Insa la tine nu stiu ce este, poate nu e depresie.
Nu putem sa-ti dam idei, ca uite idei ti-am dat mai sus, ti-am enumerat ce faceam eu, dar tu daca nu simti din tine ca vrei sa faci cutare chestie, nu o sa o faci.

| Apokales a răspuns:

Eu am inceput sa citesc iar despre alimentatie si din nou am inceput sa ma joc pe DuoLingo, invat o limba noua. Tinand cont ca alimentatia iti influenteaza starea de bine poate ca ar trebui sa citesti si tu cate ceva. Ce zici?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Lasa ca de alimentatie stie si el, scrie despre asta peste tot, problema lui e ca si-a pierdut o parte din pasiuni, probabil are o fina depresie, nu stiu exact, ca in general asa se intampla, ca un om sanatos daca e pasionat de ceva, asa va muri, pasiunile nu se prea pierd.
Ca totusi il bucura cititul, jocurile si filmele.

| Mtoni a răspuns:

Timp petrecut pe TPU. Poate fi și ăsta un hobby. happy