| kidutzq a întrebat:

Am avut o disputa cu un prieten pe urmatoarea tema: care este diferenta dintre fântână si puț. Astept raspunsurile si parerile voastre referitoare la explicatia pentru cele doua cuvinte. Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

7 răspunsuri:
| Diabolique a răspuns:

Nu există nici o diferență, cele două cuvinte sunt sinonime.

| kidutzq explică (pentru Diabolique):

Eu am zis in felul urmator- fantana este sursa care aduce apa intr-un anumit loc avand un dinamism propriu, iar putul este sursa statica de apa. Astept pareri la varianta asta.

| Diabolique a răspuns (pentru kidutzq):

Mă grăbesc să plec undeva, dar promit că revin și discutăm.
Later edit: Văd că te-au lămurit băieții deja.

| harciog a răspuns:

Mai baiete, acele fintini in care se aduna apa din alta parte se numesc cloște.Adeca aduna apa de la mai multe izvoare de unde se poate trage la alte fintini.In general noi le spuneam fintini la alea cu diametrul tuburilor mare, de la 1m la 1, 50 m iar puturi le spuneam la cele cu diametrul de mici dimensiuni, maxim 50-60 cm si mult mai adinci.Apa nu era o regula sau felul de depozit din cauza ca existau fintini la fel de adinci ca si puturile.

| kidutzq explică (pentru harciog):

Mai prietene...eu nu la aia m-am referit. Ia spre exemplu o fantana din parc- aia aduce apa la suprafata, sau fantanile alea de pe marginea drumului la care ''dai la manivela'' si iti aduce apa din rau sau din lac. eu aia o numesc fantana. Putul e ala sapat in pamant, cu tuburi cum zici tu din care scoti cu galeata. dar tot put ii zice indiferent de diametrul tuburilor.

| harciog a răspuns (pentru kidutzq):

Acuma de ce naibii sa ne contrazicem aiurea? Cred ca depinde si de zona unde ai fost crescut.Eu,la mine acolo, n-am auzit niciodata sa se aduca apa din riu sau din lac in fintina.La alea le spuneam bazine.

| kidutzq explică:

Contradictia era strict pe modul de obtinere a apei, eu aici zic ca e o diferenta intre cele doua. Stiu ca exista si altfel de puturi (petroliere, in mine etc).