| Mara1234510 a întrebat:

Am câteva întrebări pentru oamenii care au amintiri din perioada anilor '90/începutul anilor 2000:
1. În acea perioadă, ce produse existau pe piață pentru îngrijirea tenului? Mă refer la creme, geluri de curățat pielea...de exemplu, acum există foarte multe produse pentru diferite afectiuni ale pielii, mai ales acnee, și sunt curioasă cum și ce produse foloseau adolescentii si adultii atunci cand aveau probleme cu tenul si daca era pe atunci varietatea de solutii care exista acum?
2. Ce marci de cosmetice existau atunci si ce produse de machiaj foloseati (daca foloseati)? Fetele din ziua de azi au acces la foarte multe marci si magazine de cosmetice, exista Sephora, Douglas, Melkior, etc. si as vrea sa stiu daca pe atunci se gaseau toate marcile care sunt acum sau erau doar 3-4 si mult mai putine produse pe piata?
Am pus aceste intrebari, deoarece trebuie sa fac un fel de referat despre perioada anilor 90 in Romania, dar mai ales despre felul în care se ingrijeau oamenii atunci. Am incercat sa caut pe internet aceste informatii, dar am gasit mai mult despre produsele care se gaseau in America si Europa de Vest in anii 90 si asta nu ma ajuta foarte mult, nu cred ca Romania se aseamana 100% cu Vestul la capitolul produse pe piata nici in 2022, dar apoi in anii 90. Nu am nici pe cine sa intreb in jurul meu despre toate aceste lucruri si m-ar ajuta enorm daca ati raspunde. Multumesc anticipat! O zi frumoasa!

3 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă vrei să afli, Iți recomand să intrebi o Cucoană din București care are peste 50 de ani. Sunt sigur că te va ajuta. Dar in realitate, nu aici.

| Mara1234510 explică (pentru DeMicUnCălător):

Vei fi surprins/a, dar sunt destule cucoane de 50 de ani si pe TPU. Sunt mai multi oameni de 30+ pe acest site decat ai crede.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Mara1234510):

Sunt sigur ca sunt, Insa le este mai greu sa-ti dea un raspuns aici, decat daca le ai intreba pe strada.