Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am depresie din cauza ca tatal meu a murit,nu-mi gasesc prietena si nu-mi gasesc jobul potrivit! Cu ce sfaturi si chesti ati putea ca sa ma ajutati? Si imi e naspa sa vad cum altii au ambii parinti in viata, joburi bune si potrivite pentru ei, noroc in dragoste si in bani!

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat dar trebuie sa mergi mai departe. Tatalui tau i-ar placea sa fii un om fericit si implinit pe toate planurile si sa nu fii intr-o stare de depresie si plafonare.
Ar fi bine sa iti gasesti un job intr-un domeniu care iti place si in general sa fii implicat intr-o activitate care iti place.Mai iesi cu prietenii tai,iesi afara la miscare cand esti liber si incearca sa iti tii mintea ocupata cu activitati care iti plac.
In legatura cu fetele,investeste cat mai mult in imaginea ta,sa fii spalat,ingrijit,nine imbracat,sa ai o atitudine joviala si pozitiva. Abordeaza o fata care iti place pe strada intr-o maniera civilizata(ii zici ca este frumoasa si ii propui sa iesiti la o cafea in oras)sau incerca cu aplicatii de dating(Tinder, Badoo) sau mergi odata la discoteca si vezi daca se lipeste o fata de tine.
,, Si imi e naspa sa vad cum altii au ambii parinti in viata, joburi bune, noroc in dragoste si bani".Sa nu te intereseze niciodata ce fac altii si sa nu fii invidios niciodata pe nimeni ca iti faci rau singur.Gandeste-te ca poate unii sunt fericiti doar de fatada, ei poate se afiseaza pe retele de socializare ca sunt incantati cu iubita sau cu locul de munca dar poate realitatea e cu totul alta.

| cobrant a răspuns (pentru LordCristobal):

Nu stiu cum se abordeaza o fata pe strada si am folosit aplicatii si nu am gasit nimic! Si am fost si in club si nu am gasit o fata care sa se lipeasca de mine! Imi trebuie o gramada de instructiuni sau cineva care sa ma invete cap coada!

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bilet de trimitere la un pshiolog de urgenta

| cobrant a răspuns (pentru RAY):

Am mai fost la psihologi și nu au reușit sa ma ajute și mai mult sa ma provoace și sa ma enerveze!

| 4evergentleman a răspuns:

Eu cunosc foarte bine acest fenomen și mă lupt cu așa ceva de peste 17 ani! In primul rand trebuie sa fii ok cu tine însuți și apoi să îți cauți un loc de muncă și o iubita,sa ai un echilibru psihic și existențial,să ai o liniște sufletească,lăuntrică,interioara,altfel poți avea cel mai bun job și cea mai frumoasa iubita,nu lucrurile din exterior ne aduc fericirea din păcate ci cele din interior,nu alții și altele ne fac fericiți ci totul pornește de la noi înșine,adică când ești tu ok cu tine însuți orice lucru mărunt îți va da satisfacție,te va face bucuros,când nu ești ok cu tine însuți,nu ai o stare buna și ai una morbidă atunci nimic nu poate compensa sa îți înlăture amărăciunea și golul din suflet! In primul rand trebuie sa te gândești la tine sa călătorești,sa mergi undeva sa te recreezi,sa te aduni,sa meditezi in natura,la aer curat,sa fii acompaniat de oameni pozitivi care te respecta și te înțeleg și te apreciază pentru ceea ce ești! Evita sa stai într-un mediu langa oameni toxici,că îți va amplifica depresia, evită alcoolul sau substanțele interzise doar crezând că îți va alina durerea,de fapt te vor aduce într-o prapastie tot mai profundă și fără fund!
In astfel de momente este ok sa nu te izolezi și să stai între oameni dragi care sa te incurajeze și să te sprijine moral și din alte puncte de vedere.
Depresia nu trece când îndeplinești unele task-uri,unele bife din playlist-ul placerilor,a lucrurilor materiale sau alte lucruri generale, este o boala complexa care în funcție de genetica omul cu pricina poate trece peste relativ ușor sau sa duca lupte aprige pe perioade îndelungate! Tu ai depresie pe fondul decedării tatalai tau, a unei pierderi a unui om foarte drag și pretios, nu cauzat de un dezechilibru chimic al creierului ci dintr-o trauma, și stres posttraumatic, aici te poate ajuta într-un mod cel mai eficient și cu rezultate rapide un psihoterapeut sa faci terapie cognitiv comportamentala și în paralel sa mergi la un psihiatru sa urmezi tratament antidepresiv, acesta în cazul de față poate dura intre 6-9 luni,tratatament complet pe lângă psihoterapie ca să îți reechilibrezi anumite dezechilibre chimice fiindcă creierul tau e defectuos in momentul de față,adică ai dopamina, serotonina, noreprinefina pe low,la niste nivele scăzute!
Banii nu aduc fericirea mereu,drept dovada sunt atâția milionari care s-au sinucis,miliardari chiar! Sa te compari cu alții din nou nu e deloc benefic pentru sănătatea ta mentala,in schimb sa devii versiunea ta cea mai buna și să te dezvolți/evoluezi este un punct foarte precis și bun de plecare de a pune în practica.
Eu in momentul asta nu am nimic,nici bani,nici job,nici părinți,nici părinți,nici bani de tratament,sunt într-o situație mult mai tragică și adopt stoicismul,nu mă precipit,incerc sa meditez și orientez spre lucrurile benefice,pozitive,constructive,incerc să mă adun in felul meu pentru a putea supraviețui și a avea un nou inceput,este greu,foarte greu dar nu imposibil,trebuie sa realizezi că nimic nu e permanent în viață,orice se stinge în jurul nostru de la părinți,neamuri,prieteni,cunoștințe și vecini,dar viața merge mai departe,și trebuie să reflectezi asupra propriei vieți și a gândurilor,căci gândurile sunt rezultatul vieții noastre,ceea ce gândim acele lucruri și atragem,daca gândim mereu negativ atunci așa ne vom și comporta in consecință și vom atrage numai lucruri negative fiindcă asta transmitem universului,gândurile noastre se materializează în acțiuni și obiceiuri care ne determina orice actiune de când ne trezim de dimineață până adormim,ele ne guvernează viața si tiparul gândirii, comportamentul,manifestarea,absolut totul.
Niciodată să nu te compari cu alții ci doar cu ce ai făcut ieri ca ziua următoarea sa faci ceva mai constructiv,sa existe o mica evoluție, determinare.
Nu uita nu lucrurile materiale ne aduc fericirea ci acceptarea și iubirea de sine, și fără comparații.
Îți doresc multă sănătate, și nu uita sa apelezi la un specialist și dacă ești credincios sa te și rogi sa atragi lucruri bune și frumoase în viață ta și pe tatăl tău să îl ierte și să îi lumineze calea și să își găsească liniștea, și tu la randul tau evident.

| alexiaA88 a răspuns:

Invaţă sa te focusezi pe tine, dacă eşti inconjurat de lucruri negative atunci vei fii o persoană negativă. Dumnezeu are un plan pentru tine nu trebuie să-ţi faci griji. also rip

| cobrant a răspuns (pentru alexiaA88):

Ai vrea sa ne cunoastem, sa vorbim si sa ne imprietenim? Ca tot simt mereu nevoia sa vorbesc cu o fata!

| alexiaA88 a răspuns (pentru cobrant):

Okayy

| cobrant a răspuns (pentru alexiaA88):

Imi dai Facebook-ul tau sau instagramul tau?

| cobrant a răspuns (pentru alexiaA88):

Imi dai si mie Facebook-ul tau sau instagramul tau? Am si eu nevoie sa vorbesc cu cineva!