| monika_9340 a întrebat:

Am gasit pe net o chestie interesanta. dar ma tot gandesc ce logica ar avea?
"-Ai fost vreodata la Săpânţa?
-Nu.
-Păcat, inseamnă că nu ai văzut cimitirul vesel."
Voi stiti despre ce ar putea fi vorba?

4 răspunsuri:
| valy a răspuns:

Poi intra pe google.si scrie cimitirul vesel.eu am intrat si am vazut niste imagini de acolo.au poezii si sunt pictate crucile multicolore. e o idee interesanta decat sa fie albhappy
Daca nu ai fost nu ai vazut.asta este singurul lucru care se poate intelege din ce ai spus tuhappy

| Lora a răspuns:

Este in apropierea Iasului un loc numit Sapanta iar acolo se afla intr-adevar un cimitir care se cheama chiar asa :"cimitirul vesel"

| Fifylici a răspuns:

Au dreptate cei de mai sus, eu in iulie am fost si l-am vizitat.Cand auzi de cimitir te gandesti la ceva trist dar cand intri in asta nu ai cum sa nu razi cand citesti poeziile sau descrieriile alea, pe respectiva cruce se gaseste cate ceva din viata omului.Majoritatea erau cu barbati care erau in caruta cu cai, sau la cosit mai erau si cu sticla de bautura in mana iat femeile de cu lingura in cratita sau la masina de cusut. Din pacate am apucat sa fac doar o singura poza fiindca mi s-a terminat bateria la aparat si nu mai aveam cum sa fac mai multe poze dar am pozat textul de pe cruce si ti-l scriu si tie.
Mos Mihaiu Braicului si nepotul Basului am venit si eu mosule sa dau mana cu tine si sa spun ce am patit pana pe lume am trait.Cand am fost tanar fecior ma puscat rusii in picior dupa ce m-am insurat femeia meo acidentat, tanar vaduv am ramas sam trait tot cu necaz si viata o lasi la 47 de ani.
Erau altele intr-adevar amuzante dar am apucat sa fac poza doar accesteia.
Daca vrei sa vizitezi merita.

| Crisstina a răspuns:

La Săpânţa chiar exista un asa numit Cimitir Vesel, unde pe fiecare piatra a decedatului scrie cate o poiezioara sau o mica descriere mai amuzanta despre el.