| stef1290 a întrebat:

Am ieșit de la club si un băiat mi-a cerut buletinul, i-a făcut poză, eu m-am speriat de el de aceea i-am dat buletinul, poate face ceva cu poza mea după buletin?

22 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Împrumut în bancă pe numele tău? Dacă ți-a fotografiat întreg buletinul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să zicem că își poate face un cont de Facebook (fake) cu numele tău, atât. Și dacă i se cere să facă dovada identității, el deține deja o copie a actului tău de identitate.
Împrumut la bănci NU POATE face in numele tău, nici altceva, așa că don't worry. Peste tot se solicită copia însoțită de original. Fără acesta... ioc! ))
PS. Să nu mai dai actul de identitate oricui, fără ca celălalt să se legitimeze. happy

| minrest a răspuns:

Nu poate sa faca imprumut, datele doar pentru prospectiuni de piata le poate folosi, si hai sa zicem un cont fals, asa ca nu iti face griji. DAR. Noroc cu fraiericiul ala, ti-ai descoperit o mare slabiciune, daca ti se cere ceva imperios esti prea dominata fizic ca sa zici ''nu''. Trebuie sa rezolvi asta! Poate urmatorul nu o sa iti ceara doar buletinul.

| stef1290 explică (pentru minrest):

Ai dreptate, dar eu eram cu un prieten si ăla strică când ăla a strigat după noi ăla a zis să mergem la el. eu pur si simplu fugeam de el sau nici însemnă nu îl băgam. Îmi era frică că îmi baga mâna în buzunar si de-asta aveam bani telefon am preferat să scot buletinul. prietenul meh chiar nu îl avea la el!

| minrest a răspuns (pentru stef1290):

Ei, am inteles mai bine acum. Politia se legitimeaza. E varsta, frate, lipsa de experienta; invata sa stand your ground, fara sa te expui inutil. Sigur, daca imi cere unul portofelul si are cutitul in mana, i-l dau, deocamdata, nu ma pun la mintea lui. Dar daca ma cheama cineva de la distanta, nu are rost sa ma duc; iar ce e in buzunar e deocamdata al meu, nu o sa stau sa mi se bage mana in buzunar, daca nu sunt amenintat cu o arma. Este adevarat insa ca prietenul tau a avut atitudinea gresita.

| stef1290 explică (pentru minrest):

Eu sunt micuț pentru 19 ani am 1, 54 înălțime 54 kilograme. eu dacă eram singur fugeam de el.

| minrest a răspuns:

Eu nu spun sa sari la bataie. Dimpotriva! Daca opui rezistenta, proportional cu amenintarea, eviti conflictul, nu il provoci. Daca cedezi pe linie de la inceput, ajungi la conflict; dar ajungi la conflict in conditii dezavantajoase pentru tie. De ce sa fugi, pentru ca te-a strigat cineva? Deocamdata, nu ai motive. Daca te vede asa de timorat, poate fuge dupa tine. Dar ti-am spus, se invata; nimeni nu se naste invatat. Tu urmareste sa inveti lucrurile astea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ai fost o proasta, tu nu sti ca daca el ti-a facut poza la întreg buletinul atunci te vei trezi cu imprumut în bancă pe care il va vace pe numele tău, deci iti meriti soarta.

| stef1290 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu sunt angajat!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru stef1290):

Pai, ce varsta ai acum?

| stef1290 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Fac 19 pe 21 iulie

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru stef1290):

Deci, sa inteleg ca te intretin parintii din moment ce ai sus ca nu esti angajat, dar chiar si asa intelege ca tu ai peste 18 ani deci e posibil sa iti foloseasca datele din buletin pentru cumparaturi online si imprumut in banca = iti meriti soarta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru stef1290):

Acel baiat de la club era cumva de la paza adica lucra pentru patronul respectiv de la acel club? avea ecuson si uniforma de angajat? era un simplu client al clubului ca si tine iar tu ca o proasta si naiva i-ai dat buletinul pentru ca iti era frica de el? inca ceva cand ai mers in club erai singura s-au mai erau si cativa prieteni cu tine? cand baiatul ti-a cerut buletinul tu trebuia sa ii spui asa: pentru ce iti trebuie datele mele? cine esti tu sa imi ceri buletinul? vezi-ti de treaba ta ca sun la politie, asa trebuia sa procedezi. Nu cum iesi din club dai buletinul la toti escrocii si traficantii care mai sunt pe acolo, tu trebuie sa pui niste intrebari mai intai, ca sunt dinastia care se folosesc de oameni ca sa si atinga scopul.

| stef1290 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Cred că visați cu împrumut în bancă trebuie să mă duc personal cu buletinul!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru stef1290):

Auzi da chiar asa de mare si de urat era acel baiat de te-ai speriat de el? adica ce ti-a spus ca sa ii dai buletinul, a zis ca e pentru ceva anume? te-a fortat/amenintat cumva?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru stef1290):

Esti o proasta asta se intelege din intrebarea postata de tine. Inca ceva atunci cand ai iesit din club erai in fata clubului s-au doua strazi mai incolo? spune-mi ca sa iti inteleg povestea.

| Raducons a răspuns (pentru stef1290):

Stai linistit ca nu se intampla nimic

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ai 19 ani si degeaba nu esti isteata, baiatul ala s-a uitat in ochii tai cine stie cum te-a prostit/intimidat de te-a facut sa ii dai buletinul, si asta e suporti consecintele. Vezi sa ii dai datele din buletin si lu baiatu de la masina de inghetata, si lu femeia de servici cand spala pe jos, si lu mos craciun sti tu ce vreau sa spun proasto.

| stef1290 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu sunt fata sunt băiat. era să fiu jefuit el era singur si eu mai eram cu un prieten dar ăla a strigat la noi si tovarășul meu a zis să mergem la el pnm. s-a dat drept polițist si a zis ca s-a spart un magazin!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru stef1290):

"Nu sunt fata sunt băiat." e si mai rau se vede ca nu ai actionat cum trebuie.
" s-a dat drept polițist si a zis ca s-a spart un magazin!" atata timp cat nu e imbracat in uniforma de politist si nu se afla in timpul programului de lucru tu ca si civil/cetatean nu ai de ce sa ii dai buletinul cand ti-l cere deci in concluzie ai fost prost la faza asta ma jur, sa nu se mai repete.

| Raducons a răspuns:

Nu poate sa faca nimic cu poza ta, dar daca a facut poza la tot stie adresa unde locuiesti

| Nimeni20192018 a răspuns:

Cu poza ta nu! Dar poate face cu Datele tale Persoanale foarte multe chestii necurate! Cred ca ai auzit pe la stiri ce se poate face cu datele personale ale cuiva nu?