| NonZarek a întrebat:

Am imaginație foarte bogata, a observat toată lumea asta și am realizat și eu ca asa este, ideea este în felul urmator:
Imi place mult sa citesc povesti fiction (categoria la care ma pricep) și sa ma uit la filme și seriale tot de genul acesta: drama, ficțiune aventura etc.

Ce as putea face pentru a-mi putea folosi imaginația? Cum as putea sa o folosesc?
Mi-ar plăcea sa creez un film însă am doar 17 ani, nici echipament pentru a face unul (doar o camera dslr). M-am gândit sa scriu o carte dar ma tem ca nu va prinde la public, mai ales în România unde am văzut ca tinerii nu sunt interesați de citit. Îmi place mult sa desenez, sa fac scenarii, sa imi imaginez povesti, dar as vrea și sa pot face un bănuț, nu sute de mii de euro, dar sa fie un bănuț pentru a nu mai fi nevoit sa cer părinților.

Orice idee sau sfat este bine venit, as aprecia dacă as primi și încurajări drept sprijin, as avea nevoie sincer și nu am de la cine sa primesc.

Multumesc.

1 răspuns:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Scrie povești, dar dacă scrii cu scopul de a publica, să știi că în România se câștigă foarte prost din proză și nu ai cum să scrii o carte bună din prima, scrisul e un exercițiu continuu, n-are rost să-ți publici prima lucrare pe care o termini. În primul rând, că amatorismul se vede, oricât talent ai avea, și nu știu ce editură te-ar publica. În al doilea rând, să te publici singur costă, nu neapărat producția, cât costă publicitatea. E greu, și profitul undeva sub nivelul mării.
Eu dacă aș fi din nou adolescentă, și aș prinde vremurile astea, aș învăța editare video, grafică și social media.
Ai DSLR? Învață manipulare foto. Postează-ți lucrările undeva (TikTok e foarte popular acum). Creezi o comunitate. Un patreon. Poate reușești să-ți oferi serviciile online. Oricum, nu e ușor în niciun caz, pe nicio parte artistică pe care o apuci, așa că succes!