| anonim_4396 a întrebat:

Am întâlnit ceva interesant la anumite persoane orgolioase și trufașe. De cele mai multe ori, această categorie de oameni manifestă dispreț față de alte persoane, desconsiderându-le, umilindu-le și subestimându-le.
Ei bine, tot la aceste persoane mândre din cale afară am observat că atunci când își dau seama că au greșit prin comportarea lor și că au rănit terțe persoane, atitudinea lor se schimbă la 180°.
Din persoane cu aere de superioritate devin smeriți precum niște mielușei și încep să exagereze cu amabilitatea față de persoanele (sau persoana) pe care ei le-au umilit și desconsiderat, ba chiar să le și laude.
Voi cum vă explicați asta?
Mergeți pe aceeași teorie ca și mine care cred că în spatele atitudinii de aroganță se ascunde de fapt slăbiciune și nesiguranță?

Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Nu știu ce user ești ce cont ai mai avut dar scrii impecabil gramatical, ai toată stima mea.
Nu e o regula, dar provine din unele frustrari acumulate de-a lungul anilor, și probabil și ei la rândul lor au fost "victime" la rândul lor cândva, în școală, în copilărie, etc.

Eu toată viata mea am fost o persoana sincera, și îți pot spune ca și eu sunt asa câteodată, dar la mine se trage din alte cauze, de aceea am și pus întrebarea ca în fiecare zi lupt sa scap de ura rasiala fata de unele persoane, încerc sa remediez, sa elimin aceasta ura, la mine e justificat, am fost marginalizat în copilărie din cauza faptului ca eram mai brunet de unele fete, și în alte conjuncturi, dar eu îmi știu calitățile și defectele.

Este un mecanism de apărare, aceste persoane au multe probleme interioare nerezolvate, multe frustrări, nerealizări și asa mai departe.

Ca sa nu fie ei umiliți atunci umilesc ei fiindcă aceste persoane după cum am mai menționat au fost batjocorite, umilite, bătute, au fost abuzați verbal, psihic, fizic, au fost respinși și lista continua la infinit, sunt sute de exemple.

Acest este un caz aparte ca, când greșesc își dau seama ca au greșit, un gram de bunătate tot exista în aceste persoane și nu sunt chiar irecuperabili, au nevoie de validare, afectiune, înțelegere, și altele dar fiindcă sunt prea orgolioși nu își va arata adevărată fata, nu își va afișa vulnerabilitatea, deoarece în trecutul lor tocmai din cauza vulnerabilității au fost umilite asa ca nici în ruptul capului nu vor lăsa de la ei nimic, ei au tot timpul dreptate, ei le știu pe toate, se cred omniscienti și perfecți, daca le spui ceva ce nu le convine în unele cazuri toată viata îți vor porta pica, vor avea o atitudine ostila, etc.

Dacă ii pupi în fund, scuză-mi expresia se vor comporta puțin diferit cu tine fata de ceilalți care nu ii aproba pana la o limita.

De fapt aceste persoane au multe insecuritati și nereușite pe mai multe planuri, în unele cazuri din unele certuri în familie, violenta fizica, verbala, abuz de alcool și acestea ar putea fi niște cauze care i-au cristalizat în adolescenta aceste trăsături ostile cu elemente antisociale.

Crede-mă ca sunt persoane și mai groaznice fata de cele descrise de tine care pur și simplu nu își schimba comportamentul sub nici o forma, daca te vede la rândul lor mai vulnerabil mai rău te ataca sa para ei cool în centrul atenției, sa para ei în ochii anturajului cei interesanti, cei duri, masculi Alpha dar treburile nu stau chiar asa în realitate, acolo în interiorul lor sunt probleme profunde care sunt foarte bine înrădăcinate dea lungul anilor, și e foarte mult de lucrat cu ei de cele mai multe ori majoritatea nu accepta ajutorul unui specialist, sau își neaga problemele, disimuleaza în termen psihologic.

5 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Nu merg pe aceiasi teorie. La fel am vazut si persoane care neaga greaseala sau care se interiorizeaza si ii uraste si mai tare pe ceilalti.

| SingleForOne a răspuns:

Da, au multe slăbiciuni, dar sunt fermi să le ascundă și să le apere. Narcisism până în măduva oaselor.

| DonEduardo a răspuns:

Ar fi bine daca ar face asa, insa din pacate majoritatea persoanelor arogante, atunci cand isi dau seama ca au gresit, dupa tot tam-tam-ul pe care l-au facut, se prefac ca a fost doar un fleac si continua cu aroganta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heei!

Categoric ultimele două termene descriu problema perfect sau mă rog, răspunsul problemei și totodată cel pe care îl cauți

Oamenii puternici și siguri nu au nevoie de orgoliu sau superioritate in opinia mea

Succes!

| Michael11 a răspuns:

Este bine daca aceste persoane atunci cand gresesc, isi schimba atitudinea si devin smeriti. Eu cunosc 3 persoane care nu-si schimba atitudinea nici daca sunt constiente ca au gresit. Nu devin smeriti ca niste mielusei. Nu pot accepta ca altcineva are dreptate. Aceste persoane nu au spus niciodata :"iarta-ma".Nu au recunoscut niciodata ca au gresit. Ele sunt perfect constiente ca au gresit. Stiu sigur ca altii au dreptate si nu ele, dar continua sa-si sustina punctul de vedere, enervandu-i pe cei din jur.