| anonim_4396 a întrebat:

Hmm, ce părere ați avea de o persoană de succes care în ciuda reușitelor, performanțelor și laudelor, rămâne modestă?
Vedem situația din exterior.
Acest individ este în mare parte a timpului umilt și modest...cu câteva excepții.
Să zicem că uneori are aere de superioritate și îi tratează pe ceilalți de sus dar fără să insulte sau să se laude, momentele de superioritate constând în sarcasm fin și gestică.
Ei bine, ce ați crede mai degrabă:
În real e un arogant, conștient fiind de succesul său dar e conștient și că ar deranja cu aroganța sa, știind de asemenea că viata e schimbătoare, că azi poți fi sus, mâine jos și încearcă să nu i se urce la cap succesul, sau e modest dar mai simte nevoia să se umfle în pene câteodată? big grin

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi se pare normal să fii mândru de tine și realizările tale atâta timp cât nu-l faci pe ceilalți inferiori prin asta ''hăhă, eu am făcut asta nu ca tine''.
Cumva mi se potrivește descrierea, de multe ori spun lucruri într-un mod prin care le diminuez importanța ca să nu sune arogant, de parcă ar fi o nimic toată, chiar dacă în mintea mea am un mic God Complex în momentul ăla laughing)))
Oicum, mie mi-ar plăcea ca oamenii să zică mai des lucruri din astea despre ei în loc să stea ca ghioceii și să se subestimeze non-stop.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te simți mândru de tine însăți, nu vad ce legătură are asta cu socializarea, tu ești mândru de tine atât, nu te consideri superior sau arogant sau fițe și figuri, trebuie sa ai o relație cu tine, relația aia nu trebuie sa te schimbe fata de alți

| Mosotti a răspuns:

Pai am o prere buna despre persoanele care sunt modeste in ciuda reusitelor, aia sunt oameni sanatosi psihologic fara traume si complexe. Umilit nu vad de ce ar fi.

Mai simte putin uneori dorinta sa se umfle in pene, e f putin arogant doar.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Umil nu umilit. E diferență.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate, ai scris "umilt", si intelesesem umilit.

| Catrice a răspuns:

" e modest dar mai simte nevoia să se umfle în pene câteodată?" ambele nu merg, ori una ori alta. Precis n-ai cunoscut o persoana cu adevărat modesta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sigur te referi la aroganță și nu la mândrie? În orice caz, toți avem o doză de așa ceva și ne credem superiori altora, chiar dacă o facem doar în capul nostru big grin. Sarcasm fin? Ce-i ăla? Sarcasmul, prin definiție, ''taie în carne vie''.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Da. Mai exact mândrie pe care și-o exprimă, nu o reprimă cum face de obicei.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare normal să fii mândru de tine și realizările tale atâta timp cât nu-l faci pe ceilalți inferiori prin asta ''hăhă, eu am făcut asta nu ca tine''.
Cumva mi se potrivește descrierea, de multe ori spun lucruri într-un mod prin care le diminuez importanța ca să nu sune arogant, de parcă ar fi o nimic toată, chiar dacă în mintea mea am un mic God Complex în momentul ăla laughing)))
Oicum, mie mi-ar plăcea ca oamenii să zică mai des lucruri din astea despre ei în loc să stea ca ghioceii și să se subestimeze non-stop.

| Emma30555 a răspuns:

Ambele variante pot fi valabile, în același timp, toți suntem uneori mândri sau aroganți, alteori modești conștientizând ca poate deranjează sau poate nu e bine sa fi asa în viata fiindca experienta ne duce la asta. Nu se invarte lumea în jurul nostru. Noi avem uneori o părere buna despre noi alteori avem o părere prosta în ciuda succeselor, deci eu cred ca nimeni nu face lucrurile astea conștient ci involuntar, în funcție de circumstanțe, iar esența persoanei se vede la modul general, cum este de obicei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu intrebi de fapt daca un om care e undeva sus (politic, social, cultural etc. etc.) avand toate cunostintele si calitatile poate ramane modest. Raspunsul este da, poate. Si ma gandesc de exemplu la Leon Danaila cand zic asta.

| AlinMrs a răspuns:

Mai fac si eu asta uneori, sarcasmul il dobandesti in timp si o alta caracteristica e umorul negru. Acum depinde ce cataloghezi tu ca fiind o persoana de succes. Eu am sa ma raportez la persoane cu un IQ ceva mai maricel, pentru mine asta presupune succesul, sa fii confortabin in capusorul tau si sa ai raspunsuri la provocarile vietii. Modestia si umilinta nu sunt uneori trasaturi cu care ma asociez din anumite puncte de vedere insa primeaza. Atunci cand esti capabil sa intelegi anumite lucruri, de ex frustrarile anumitor persoane. Nu te mai superii pe indivizii respectivi sau situatia in sine pentru ca intelegi ce se intampla. Un alt exemplu daca e sa ne raportam la bani e scopul. Vezi indivizi precum Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Zuckerberg si altii... rareori ii vezi sa se sparga in figuri. Pentru ca nu asta e scopul pentru ei ci sa ajute cat mai multi indivizi si sa aiba un impact pozitiv in viata multor persoane indiferent de produsul creeat. Deci cu alte cuvinte, scopul e sa ne ajutam intre noi, restul resurselor vin ca o consecinta si trebuie folosite ca o unealta. Si daca e sa ii vezi in anumite ipostaze arogante, eu personal cred ca e vorba de distractie. La urma urmei, fiecare dintre noi avem nevoie de un moment de respiro si care sa ne incarce cu dopamina. Fie ca citesti o carte sau te faci afis de un perete intr-un Bugatti Veyron.