| anonim_4396 a întrebat:

Am întâlnit oameni care sunt tăcuți în mediul virtual, adică nu postează și nu vorbesc mult pe chat, dar sunt extrovertiți în viața reală.
La polul opus am întâlnit acea categorie de persoane care se expun și vorbesc mult în mediul virtual dar sunt introvertiți și timizi în mediul real.
Cum explicați acest lucru d.p.d.v psihologic?
Oare că cei extrovertiți nu au nevoie de expunere multă în online, deoarece o fac irl (in real life)?
Cei timizi simt că în mediul online se pot desfășura și nu au inhibiții, simțând nevoia să suplinească acea lipsă de îndrăzneală care le lipsește irl?
Ar mai fi ceva de adăugat?
Mai există desigur și a treia categorie, mai exact persoanele care se comportă la fel și în online și în real.

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Mi-ai amintit de cineva care începuse să mă deranjeze cu mesajele pe care mi le trimitea.
În schimb, atunci când ne-am întalnit în realitate, nu avea nimic să îmi spună. Absolut genial.
Mediul virtual te face să te simți confortabil și în largul tău, atunci când comunici cu cineva.
Ai timpul necesar de a gândi ce vrei să transmiți. Pe de altă parte, persoana cu care comunici nu are forta de a te intimida sau influenta prin atitudinea pe care o redă.

9 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru că mediul virtual oferă 2 lucruri pe care realitatea nu le oferă: anonimatul și siguranță.
Multe persoane care sunt "zmei" virtuali, în viața reală nu ar face ceva, deoarece știu că pot fi răniți fizic, psihic și nu au capacitatea de a riposta!
Plus, există foarte multe conturi false, conturi fără chip, nume real, pe care nimeni nu le poate trage la răspundere.
Iar, în viața reală, omul este Omul Real, nu falsul de pe internet!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca ar fi mers intrebarea invers, ca cei tacuti in "viata reala", desi toate fac parte din viata reala.

Pentru ca daca nu postezi ceva pe o retea de socializare sau nu vorbesti pe diferite chaturi, nu inseamna deloc ca acea persoana este tacuta, ci pur si simplu poate ca nu prefera sa faca acele lucruri, sau nu le foloseste.

Si din nou, ma leg de ultima parte, indiferent de mediu, totul face parte din realitate si exact asa este persoana respectiva.

Numai bine!

| Mosotti a răspuns:

Aia care vb mult in viata virtuala si real nu, aia au timiditate si anxietate sociala la baza, cand nu e fata in fata cu omu prinde curaj si e okey.

Ceilalti nu vb mult virtual ca nu considera ca o discutie mai ampla, completa are sens sa aiba loc virtual, si considera ca se scrie scurt strictul necesar, pentru el comunicarea e aia in real, altfel nu vede sensul.

Aia care-s tacuti peste tot sunt anxiosi social sau asa e felul lor mai inchisi (dar si acest fel inchis tot din ceva vine negativ).
Aia care-s deschisi peste tot (cum is eu de ex), asa e felul lor si aia e, si cam asa trebuie sa fie un om, deschis oriunde, ca eu daca am felul de a fi asa, pai tot acel om sunt peste tot.

| T0T a răspuns:

Trei observații:
Dacă vorbești mult nu înseamnă că ești extrovertit.
Dacă nu vorbești mult nu înseamnă că ești timid.
Ambele modalități de interacțiune sunt cât se poate de reale.

În multe cazuri cei care au multe interacțiuni „reale" nu se complică și cu cele online, că nu au de ce sau că nu au timp. Pe de o altă parte, cei care au mai puține interacțiuni „reale" se focusează pe cele virtuale. În plus lumea virtuală le oferă mai multă siguranță și anonimitate, cum spunea cineva. Își pot exprima mai liber ideile fără ca modul în care sunt judecați să îi afecteze în viața lor. Totuși nu putem generaliza. Situațiile sunt diverse.

| Emma30555 a răspuns:

Cei care sunt extrovertiti in viata reala nu sunt tăcuți în online doar ca nu și pierd prea mult timp în mediul virtual, ceilalți probabil acolo reușesc sa socializeze cumva deși din punctul meu de vedere nu este o socializare reala. Alții se comporta la fel, întra în mediul online când considera ca e cazul sau ii interesează ceva și adopta comportament natural

| Zuzu1991 a răspuns:

Am intalnit oameni care...
ba nu, stai nu am "intalnit" ci e un cliseu EXTREM de categoric si de cunoscut:
sunt oameni care canta absolut perfect cand sunt singuri si mananca rahat cu spume cand sunt in public

practic conditiile si metodele de exprimare, influenteaza serios ce simte respectivul cand se exprima

de ex. eu aici iau pe sus pe unii care bat campii si fac, katerinka de bully si idioti care urla si sustin pana in panzele albe aberatii, atat de "sus" ca imi mai iau cate un mesaj sters de moderator
insa in realitatea reala nu prea imi permit din astea, pentru ca aici am anonimitate, IRL in schimb... nu

| Eireann a răspuns:

Se zice ca in comunicare doar 10% sunt cuvintele, restul de 90% il ocupa intonatia, mimica, limbajul trupului, etc. Cei extrovertiti se bazeaza mult pe limbajul non verbal in interactiunile cu ceilalti asa ca considera I interactiunea online lipsite de continut si plictisitoare.

Răspuns utilizator avertizat
| CassiusAlexander a răspuns:

Cei extrovertiți nu mai au nimic de "dovedit" pe plan social.
Cei introvertiți încearcă să compenseze pentru a nu fi luați de proști prin comparație.