| anonim_4396 a întrebat:

Am întâlnit un caz ciudat.
Știți și voi că există acele persoane perfecționiste, care respectă cu strictețe rutina,atât la serviciu cât și acasă, sunt eficiente în ceea ce fac, ordonate, organizate. Totuși, când au ocazia, unele dintre aceste persoane se abat de la rutină, dar nu oricum, ci o fac într-un mod inedit, riscant și extrem aș putea spune dar apoi le este rușine cu ceea ce au făcut.
Să dau un exemplu: un elev de liceu, clasa a 10-a, să zicem.
Are o conduită excepțională, e inteligent, printre cei mai buni la învățătură din liceu, nu face gesturi aiurea (teribilism), pe scurt, e un elev și un cetățean model.
Ei bine, același elev, când are ocazia, în weekend, și când părinții nu sunt acasă, pleacă cu mașina cu cel mai bun prieten, acela care îi este cel mai apropiat și îi știe toate secretele, în afara orașului, să petreacă într-un club unde nu-i cunoaște nimeni. Amicul lui e clasa a 12-a și are carnet de șofer.
Deși elevul model nu e fumător, în această seară fumează, bea și se urcă la volan să conducă el cu acordul amicului său. În plus de asta, elevul model îl pune pe amicul său să-l filmeze la volan în timp ce acesta conduce (cu viteză moderată) și ascultă muzică tare pe care o fredonează și râde.
Are încredere deplină în amicul lui dar și viceversa, deoarece secretele lor le știu doar ei 2.
Practic acest elev se comportă într-un mod total diferit față de cum o face la școală, în societate și în restul timpului liber.
Nu-i mai pasă nici de aspectul lui: își ciufulește intenționat părul și conduce fără permis și (ușor) băut la volan doar pentru adrenalină și a sfida poliția, chiar dacă nu vrea să fie prins conducând băut și fără permis.
Probabil că ați întâlnit asemenea cazuri.
De ce simt aceste persoane să facă gesturi extreme, deși conduita lor generală e impecabilă?
De ce dacă s-au simțit bine când au făcut acele gesturi, le regretă puțin a doua zi dar când au ocazua și sunt într-un loc în care nu-i conoaște nimeni, o iau de la capăt și fac gesturi și mai riscante?
Cum ați putea clasifica aceste persoane?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Cred că fiecare dintre noi, în copilărie/adolescență am încercat să fim, în majoritatea timpului, așa cum ni "se cerea" și nu cum ne-am fi dat noi frâu liber la tot ce aveam în creier... laughing
Și bineînțeles că, în condițiile astea, există momente de refulare.
Atunci când nu te vede/nu te știe nimeni, îți "depresurizezi" creierul și comportamentul, făcând ceea ce, în mod normal, face parte din tine. E un fel de pauză de la constrângerile sociale/morale.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este un copil prefacut!
Cand este cu prietenul lui isi arata adeavaratul caracter si fata, iesind la iveala EL, asa cum este in realitate.
Din cauza educatiei primite si a respectlui pentru parinti, se straduieste sa se mentina la standardele impuse de ei, ca atare invata pe rupte si face totul dupa carte, asa cum i se cere, dar in realitate, el este total diferit: cel rebel, cel caruia nu-i place sa respecte reguli si nici nu le va respecta vreodata, decat in masura in care nu-l vor afceta prea rau.
Trebuie sa recunosc ca-i un copil cu o inteligenta peste medie, care stie perfect ce face si stie sa se protejeze la nevoie.
Probabil va ajunge departe in viata, daca are si ambitia pe masura inteligentei.

| Mosotti a răspuns:

Aceasta persoana nu este una de calitate, asa o clasific, un om de calitate e el insusi oriunde, nu e prefacut doar sa le faca pe plac altora cu anumite interese.

| FreddieM a răspuns:

In primul rand sunt romani, în al doilea fără educație. Dar vor invata lecția pana la urma. În curând.
Cheers