| anonim_4396 a întrebat:

Se dă un elev model, inteligent, politicos, responsabil, perfecționist dar modest, altruist, care nu e ranchiunos, nu intră în conflicte, care e rezervat dar comunicativ când este cazul, cetățeanul model am putea spune.
Ei bine, să zicem că acest elev se întâlnește într-o scară de bloc cu cel mai bun prieten și confident al său (care nu e în aceași clasă cu tine) ca să... fumeze, deși știi că nu fumează, lucru declarat de el însuși.
Tu te afli la capătul primei scări și să zicem că vrei să cobori dar surprinzi o conversație interesantă între colegul tău și prietenul său.
Cei 2 nu te văd și nu-și dau seama că ești acolo.
Colegul tău stă într-o poziție degajată, fumând dar mai ales vorbind pe ton arogant.
Să zicem că el ar zice rânjind:
"Nu mă bănuiește nimeni. Aș fi printre ultimele persoane la care s-ar gândi. Am totul sunt control. Adevărul e că nici unu' din liceul ăla n-ar fi capabil s-o facă așa de bine ca mine. "
La care prietenul îi replică:
"Nici pe mine nu mă bănuie."
Colegul tău (pe ton superior):
"Nu-i duce pe ei mintea să ne afle, mai ales pe mine. Stai liniștit".
Ce ai crede după ce tocmai ai ascultat?
În ce activitate crezi că ar fi implicat colegul tău și amicul lui?
Ce părere ai de atitudinea arogantă a colegului tău?
Crezi că e un exces de zel sau e adevărata lui față iar la liceu și în societate se preface modest, dorind să pară imaculat și aproape perfect în ochii celorlalți?

9 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Eu cred ca se refera pur si simplu la faptul ca fumeaza si nu ii banuieste nimeni ca ei fac asta.
Liceul e locul unde vrea sa impresioneze si da ce e mai bun in el dar cand iese de la școala simte nevoia sa exteriorizeze lucruri care la școală nu ar fi apreciate.

| VoidEternal a răspuns:

Rosalinda tu ești simpatica de felul tau, dar sunt curios dacă îti mai rămâne timp să trăiești si în lumea reală.

Sigur nu sunt lucruri interesante și în realitate?

Iar dacă ești așa pasionată de intrigi și mistere cred că ar fi mai productiv să-ți exersezi mușchiul conspiraționist cu niște cărți polițiste bune.

| anonim_4396 explică (pentru VoidEternal):

Mi-am exersat în adolescență.
Aceste scenarii ipotetice îmi vin în minte oricând, și când lucrez și când nu. happy

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

hee hee Whatever makes you happy. (◠‿◕)

| anonim_4396 explică (pentru VoidEternal):

Până la urmă ce părere ai avea despre colegul fictiv și conversația dintre el și prietenul lui?

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că de fapt sunt doi demoni care vor să deschidă porțile iadului de sub sala de gimnastica a liceului la care învață și să aducă cu ei apocalipsa și 3000 de ani de orori.

Ori asta, ori sunt doi parteneri care vor să-și cumpere o tonetă cu înghețată și să o vândă fara să aibă de fapt autorizație. That's even more evil. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care este raspunsul? Daca vrei sa-mi zici happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu ar trebui să oferi unul. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exista un singur raspuns dupa mine happy, tinand cont de calitatile avute de cel tradat si totodata de faptul ca e foarte rezervat, erau infiltrati sa -l descoase, cel mai bun prieten afla mai multe de la el prin prietenie,, nu ma banuieste nimeni,,.
e corect?