| marniii a întrebat:

Am inteles ca in alte tari, la finalul anului iti primesti taxele platite inapoi. De ce la noi nu e asa? Unde ni se duc banii? Ca ma uit in jurul meu si nu vad un singur lucru care sa functioneze cum trebuie si nu inteleg pentru ce platesc atatea taxe daca nici un drum drept, fara gropi, nu pot sa am

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu îți dă nimeni taxele înapoi. Doar că în alte țări sunt alte sistem de taxare prin deduceri, prin estimari samd.

Cum unde se duc banii din taxe? În plată bugetarilor, in spitale, educație, pensii, pompieri, armata etc etc etc. Fără taxe nici drumurile alea cu gropi nu ar exista

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Interesant e ca desi banii se duc in directiile alea...toate sunt la pamant. Spitale, drumuri, scoli, cam tot ce tine de bugetari Romania e petarda absoluta la toate capitolele.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

E petarda absoluta in comparatie cu tarile vest si nord europene.
Totusi avem sisteme sanitare, avem ambulante, avem politie, avem scoli, facultati, drumuri, pompieri, armata.

Ca nu se ridica la standardele Germaniei, Austriei, tarilor nordice etc e alta discutie. Acolo exista in primul rand o administratie competenta, dar si taxe mult mai mare pentru ca economia o poate sustine.

Impresia asta ca Romania ar fi o tara subdevoltata din Africa, orientul mijlociu sau alta tara de lumea a-3a eu nu prea o inteleg.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Pentru standardele europene chiar e rusinos. Avem de toate dar nu-s dezvoltate ci lasate in paragina, doar bulgarii sunt sub noi din toata Europa ceea ce e un mare semn de alarma! In conditiile in care suntem in UE si NATO, fara ele eram si mai si, contextul istoric si-a spus cuvantul + coruptia ce a urmat dupa. Daca brusc nu am mai fi in UE si NATO am ajunge o tara de bastina si am ramane in k00rul gol din punct de vedere militar in fata oricarei agresiuni, noi armata nu avem, toate dotarile sunt ale americanilor care ne garanteaza siguranta cu propria armata.
Pai asta e buba ca n-avem administratie competenta, se fura si afara cu 2 maini dar aia barem mai si baga in tara, la noi doar se fura, noroc cu sistemul privat ca mai fac spitale, scoli ca sa suplineasca absenta sau nefunctionarea celor de la stat...

Nu e o tara de lumea a 3-a Romania, e cam de lumea a 2-a. Am vazut totusi sosele de drumuri principale prin anumite tari din Africa mai bune decat in Romania si aici nu vorbesc de Africa de Sud.

| Drimmero a răspuns:

Raspunsul e simplu: in buzunarele lor sub forma de pensii speciale si alte sporuri inventate de ei ca sa aiba acces la malai cat mai mare, nu se mai satura hapsanii.

| relian a răspuns:

Ai auzit tu ceva ceva dar ori nu ai inteles prea bine, ori cine ti-a spus na stiut sa explice, ori poate nici acea persoana nu e lamurita cum sta treaba.

Deci in unele tari cum ai spus, oamenii care muncesc, cistiga bani din care li se opresc taxe, lunar in general, se iau taxe un anumit procent.
Acum la sf anului se fac acele taxe, pentru a arata cit a contribuit acea persoana, cit i s-a oprit si cit a cheltuit el in acel an pentru nevoile personale si familiale.

In fctie de cit i s-a oprit si ce cheltuieli a avut, i se pot returna ceva bani inapoi, ori uneori dupa caz, mai rar dar se intampla, poate sa mai dea el ceva la taxe.

Daca de exemplu ai obtinut un venit mai micut, ti sau oprit taxe, ai in intretinere ceva copii, situatia financiara in famile este slaba, atunci ti se dau bani inapoi, uneori mai mult decat ai contribuit tu, mai mult decat ti sau oprit in timpul anului.

Se calculeaza cit cheltuie un om intr-un an pe macare, haine, benzina, vacante, si alte cheltuieli, in baza asta se opresc taxe.

Dar avand in vedere ca faci taxele la sf anului, nu stie nimeni batut in cuie citi bani o sa faci tu, poate ca lucrezi peste program, poate ca lucri juma sde norma etc, taxe ti se opresc, iar la sf anului se face un fel de recapitulare si de aici poti primi bani inapoi.

In RO unde tara este condusa de tilhari, la ce sa te astepti, aia fura si ce i se da tarii de la comunitatea europeana, fura pe rupte laughing

In RO nu o sa vezi prea curand nimic bun, fura cei care conduc din banii piublici, fura din banii dati de UE, fura din imprumuturi, fura de oriunde pot fura. sintem o tara de hoti in vazu tuturora laughing

Uite un exemplu. Sau primit bani de la UE sa se asfalteze drumuri, sa se instaleze canalizari, apa, gaze. In unele orase sau comune, etc au instalat canalizari, apa, au pus contor la fiecare poarta, dar apoi sor gindit ca nu-i bine ce se face laughing la gaze au tras o conducta principala, apoi au venit si au spus ca restul trebuie sa plateasca fiecare care vor gaze laughing adica omu sa traga de la teava din mijlocu drumului pana la poarta lui conducta si sa puna contor laughing de parca drumu ar fi prorpietatea lui.

Oamenii mau intrebat de ce pentru toate sa mers pana la poarta casei si cu gazu nu?
Am spus, nu mai au ce fura, bani sau dat pentru tot, pana la poarta omului, dar banii aia au fost "imprumutati" de ei laughing si sa dea lucrarea ca fiind terminata, au spus populatiei ca fiecare sa plateasca daca vor gaze laughing

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu cred că există vreo țară în care să ți se dea taxele înapoi.
Taxele, teoretic, se duc în educație, infrastructură și alte servicii publice. Practic, merg în buzunarele politicienilor.