| Alex8080 a întrebat:

De ce se platesc taxele? Adica de ce trebuie sa platesc pentru banii pe care ii am? Nu inteleg chestia asta, bun eu iti arat din ce am facut banii dar eu de ce trebuie sa platesc ceva pentru asta? Adica cum ar fi eu iti platesc tie bani ca pe mine m-a dus mintea sa fac bani dintr-o chestie care nu e ilegala de exemplu:daca primesti o suma de bani de la cineva gen 5000 de lei, de ce trebuie sa platesc ceva ca taxa?

36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că trăiești într-o societate care trebuie întreținută.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca primesti. De ce ți-i dă, gen 5000? Dacă i-ai primit, ai un venit. Pentru orice venit se plătește impozit. Din acest impozit trăiește statul și plătește salarii la armată, profesori, medici, etc. Nu e taxă e impozit. Iar dacă nu te duce mintea îți dă bani de handicap.

| doctorandus a răspuns:

Răspunsul e că dacă e donație de 5000 lei nu plătești nimic. Doar dacă e profit.

| alina2k18 a răspuns:

laughing
''bun eu iti arat din ce am facut banii''
Tare laughing
Sa-i inveti si p-aia de sunt chemati pe la DNA, ANAF si DIICOT laughing

| Lioana a răspuns:

Din asta face Statul bani. Din taxe si impozite.

| Goete a răspuns:

Tu confunzi taxele cu impozitele. Taxele ofera un serviciu in schimb, chiar daca pretul e elevat.
Impozitele - de multe ori si ele excesive de ce le-ai plati, cand tu n-ai nevoie de drumuri sa umbli nici de iluminat public nici de medici daca ajungi la spital nici de profesori sau politie si as putea continua.
Nu stiu in Romania dar nu cred ca pentru 5000 lei, 1000 euro trebuie sa platesti tu "taxa" - careia nu-i intelegi conceptul

| Goete a răspuns:

Ce sa te intrebe pe tine cand esti atat de Batut In Cap ca nici nu-ti dai seama ca Eu Nu ti-am vorbit de Pensie.
Vrei un drum pe care sa umbli, nu?
Vrei un politist care sa Iti Apere Proprietatea, nu?

Mai stai la copt ca esti prea verde

Răspuns utilizator avertizat
| Goete a răspuns (pentru Alex8080):

Eu am scris ca nivelul taxelor e elevat si ca impozitele sunt excesive, nu am spus ca statul are dreptate.
Doar am spus ca taxele si impozitele sunt necesare si esti verde pentru ca nu vezi asta. Dar o sa te cociwinking

| Furnicuta000 a răspuns:

Ideea generala e ca o sa iesi odata la pensie si trebuie sa primesti bani de la stat care de fapt sunt si bani pusi de tine in fondul de pensie de-a lungul anilor, doar ca nu sunt destui. Deci taxele acestea trebuie platite pentru a ajunge la bugetul statului si a sustine batranii care o sa fie mai multi decat tinerii in viitor.
Intr-adevar nu pare logic sa platesti taxe pentru orice dar asa functioneaza economia. Cum a zis cineva mai jos, trebuie sa existe bani la bugetul statului pentru a putea fi asigurate educatia, protectia, sanatatea populatiei si multe altele necesare. Desigur ca platesti asigurare medicala dar banii aia nu sunt de ajuns. De ex in tara asta sunt ff multi oameni cu diabet. Toti au gratuit tratamentul. Tratamentul e ff scump daca ar fi sa il platesti tu. Tata ia medicamente si face o injectie o data pe saptamana. Numai o injectie din aia costa vreo 200 lei. Dar fiind asigurat nu plateste tratamentul

| Goete a răspuns (pentru Furnicuta000):

Banii din care iti vor plati pensia nu sunt din Taxe

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns:

Ai auzit de spitale? Educație? Poliție? Pensii? Servicii de urgență? Infrastructură? Etc. etc. etc.

| Editocroci a răspuns:

Având în vedere că statul român e mafiot poți să nu plătești taxe. Și să îi minți așa cum politicienii români ne mint de atâta timp.

| Cousteau a răspuns (pentru Editocroci):

Plăcut răspuns, dar tristă situația din cauza analfabeților-funcțional-cu diplome, dar fără o viziune de ansamblu. Aceștia au un egoism maxim; își merită soarta.

Răspuns utilizator avertizat
| Eriii a răspuns:

Păi idk sunt copil nj pr3a multe da într-o tara ideea cu taxele ar fi că faci bani, o parte iei tu o parte ia statul și după statul da la alții partea aia sau baga in anumite lucruri ca sa ai chestii, gen de ex tu nu ai cum să te tratezi singur dacă ai o problema medicală mai gravă, așa că statul îți dă chestii sau plătește oameni care te pot ajuta. Practic t9t 0t tine ar trebui să fie dar oamenii sunt de rahat în cele mai multe tari și fura o tonă de bani

| paul123paul123 a răspuns:

Oamenii corecți muncesc, din munca lor plătesc justiția, spitalul, străzile, școala, lucrurile de care au nevoie. Pentru asta se plătesc taxe la stat.

Răspuns utilizator avertizat
| Cousteau a răspuns:

Trebuie să plătești pentru ca stăpânii de sclavi să poată huzurii; ca trăiești într-o "democrație" cu multe accente de totalitarism de tip mafiot. Ghinion.

| suntserios a răspuns (pentru Cousteau):

Nu cumva plătești că sa ai servici medicale, pompieri, poliție, scoli, drumuri, administrație etc etc nu? Astea se fac din aer și nisip

| Cousteau a răspuns (pentru suntserios):

Eu mi-am riscat viața și libertate în dec. '89 pentru a-mi putea exprima liber și necenzurat gândurile, părerile, constatările. Tu ce ai făcut pentru țara mea, a ta și a cetățenilor Romaniei?

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

Toate astea sunt Impozite.
El vorbeste de taxe.
Taxele ofera un serviciu concret in schimb, gen taxa de eliberare a Cartii de Identitate

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru Alex8080):

Platesti pentru ca il ai. A fost stabilit pe vremea regilor, cand bogatii plateau dreptul de a avea pamant, si sa perpetuat pana la noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru Alex8080):

Hai sa o dam altfel. Nu platesti pentru sanatate si pensie. Cu ce traiesti cand nu mai poti misca dupa 65 de ani? Crezi ca te tin copiii? Sau te poca unul pe trecerea de pietoni. Vine ambulanta, te opereaza, trebui sa stai x luni in spital. Ai vrea sa dai mii de lei pe factura?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Cousteau):

Eu mi am plătit corect taxele și impozitele sa pot cere de la stat sistem sanitar, poliție, salvare pompieri străzi educație. Eu absolut irelevant răspunsul tau în contextul discuției.

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

Vorbește de impozite mai mult că sigur. E așa confuz că nici nu știe ce întreabă.

| sadrian46 a răspuns (pentru Cousteau):

Dacă vrei să afli ce e sclavia și lipsa democrației, du-te să trăiești în Coreea de Nord. Atunci o să mulțumești cerului că trăiești aici.

| sadrian46 a răspuns (pentru Cousteau):

Nu are toată lumea stofă de martir ca tine. De ce spui țara mea? E cumva propietatea ta personală?

| mi25 a răspuns (pentru Cousteau):

Sa-ti exprimi liber parerile, dar nu idioteniile.

| annoyingglitterposts a răspuns:

Te înțeleg perfect, știu ce simți la fel zic și eu, da nu poți schimba...cum ar veni degeaba nu mi convine mie din 10 oameni cand restul de 9 nu intervin, e o lupta de unul singur.

| Goete a răspuns (pentru annoyingglitterposts):

Adica il intelegi perfect ca nu intlegeti nimic niciunul

| annoyingglitterposts a răspuns (pentru Goete):

Fiecare are mentalitatea lui, cum tu ai impresia ca intelegi, asta nu inseamna ca altcineva n are dreptul sa gandeasca diferit, da na acum fiecare isi da cu parerea.