| Superior a întrebat:

Am invatat 25 de cuvinte la engleza intr-un timp scurt, le stiu acum dar mi-e frica sa le uit. Credeti ca creierul le va memora pentru ca asa imi doresc spre deosebire de materia de la scoala pe care o uit dupa ce mi-am terminat treaba cu ea? (ex lectia la istorie).

Răspuns Apreciat de Editori
| Mayhem666 a răspuns:

Daca iti place si te tii de program sa inveti ceva nou in engleza zilnic, nu o sa uiti, important este sa le repeti. Asa fac si eu cu japoneza, si in mai putin de un an, am invatat ambele alfabete hiragana si katakana, si stiu aproximativ 200 de kanji, care sunt semne chinezesti. Stiu deja sa formez propozitii, sa sustin conversatii, dar nu foarte avansate, si deja incep sa inteleg daca ascult o conversatie. Si tot avansez in fiecare zi, si toate astea s-au intamplat in mai putin de un an, pentru ca imi place mult limba si pentru ca zilnic o exersez, si zilnic o aud, pentru ca ma uit zilnic la anime-uri. Daca te tii zilnic de programul sa exersezi cuvinte in engleza si daca iti place asta, o sa o inveti repede si nu o sa uiti cuvintele. Bafta.

| Superior explică:

Si mie-mi place Japoneza, ascult opening de anime cam mereu dar e grea limba pentru mine sad Am incercat, mi-a bubuit capul cand am vazut toate desenele alea ce s.n. litere.

| Mayhem666 a răspuns:

Mie mi se pare o limba usoara. Adica daca iti place si iti dai silinta normal ca pare o limba usoara. Pana la urma este una din cele mai vorbite 10 limbi de pe planeta, deci nu e chiar asa de grea, plus ca sunt mii sau zeci de mii de persoane care o invata ca pe a doua limba pe langa cea materna, deci nu e imposibila de invatat.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cei scurt creierul le baga in memoria de scurta durata apoi ele se pierd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le va memora, trebuie sa exersezi.

| 393Dan a răspuns:

Eu de obicei cand nu stiu vreun cuvant, il caut online (chiar si in romana), dupa care incerc sa-l folosesc cat mai des, desigur in context. Asa imi inregistrez cuvintele noi in vocabularul de baza.

| TipulCiudatDinSpateleFarmaciei a răspuns:

Creierul uman are o capacitate inimaginabila de stocare a informatie(de 100 de ori mai mult ca un calculator). Omul nu foloseste nici 10% din creier.Stai calm si memoreaza cat vrei XDD

| RAY a răspuns (pentru TipulCiudatDinSpateleFarmaciei):

Creierul este folosit mereu la maxim http://www.descopera.ro/......ntea-umana
memorarea lucrurilor are legatura cu supravetuirea ta ca individ, creierul memoreaza ce e important pentru tine restul le depoziteaza in subconstient

Răspuns utilizator avertizat