| SpikeSpigel a întrebat:

nu cunosc limba germana si as cam vrea sa plec in Germania, am niste persoane care stau acolo, si nu ar cam fi o problema, pe langa asta pot sa plec si cu contract de munca sau ceva cu cazare asigurata.

Cat de greu se invata limba germana? Am vaz doar cateva cuvinte si deja m-am speriat. De felul meu, eu invat destul de usor marea parte din limbile straine, engleza o stiu foarte, foarte bine, fara sa fi invatat deloc la scoala la aceasta materie sau sa fi deschis vreodata cartea, dar nu am terminat niciodata cu medie mai mica de 8, avand in vedere ca aveam o profesoare foarte "desteapta"

Am invatat si japoneza, dar foarte putina. totusi intr-un timp foarte, foarte scurt, puteam sa tin o conversatie simpla destul de usor.

Am invatat si spaniola, bine spre foarte bine, la fel, in foarte putin timp.

De felul meu sunt o fire care intelege si prinde foarte rapid, totusi, mi'e cam frica, pana la urma sunt la naiba departare de casa, si poate se nimereste sa nu o inteleg cum s-a intamplat cu franceza.

Dar ma gandeasc ca nu ar fi o problema, acum sa revenim la intrebare.

Se poate invata germana, doar vorbind cu altii si scriind?

Eventual si cursuri pentru aceasta limba.

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Se poate învăța germana de pe drum dar că sa vorbesti corect și gramatical, să scrii... Nu, nu poți. Îți va lua ani buni că sa fi la un stadiu avansat. Îți recomand să faci cursuri de germană până să pleci in Germania cu un profesor, să ai câteva baze de învățare. Limba este foarte grea. Eu am învățat-o in 10 luni în Germania la un institut de învățare și integrare a lb germane și încă mai am probleme de comunicare. Cu engleză nu poți face mare lucru, neamțul după ce te învață că nu mai ești turist și ești de fapt localnic, nu o sa mai scoți din gura lui nici cu cleștele cuvintele în engleză, ci o să-ți spună de genul "ich kann nicht englisch sprechen" (nu pot vorbi engleză). Ori te apuci să-ți găsești un profesor privat cât ești în România ori te vei înscrie în Germania la cursurile de integrare și învățare a lb germane (costa in jur de 600-750 euro depinde de regiune, se plătește luna de luna, se poate recupera jumătate din suma doar daca ai trecut toate modulele inclusiv B1; ori daca ai un venit până în 1200 euro poate sa te ajute JobCenter o instituție de ajutor social).
Dacă ai prieteni in Germania nu-ți trebuie și locuință, poți să stai o perioada cat îți găsești de muncă și intri cât de cât un pic in pâine. Că să pleci cu contract cu munca plus locuință asigurată și șansă să dai peste oameni care îți vor face felul și la buzunar. Ai mare grijă! Dacă e să contactezi o firma direct din Germania trebuie sa le dovedești că deja cunoști limba germană, atunci poți să ai noroc, dar asa slabe șanse. Vorbește cu prietenii tai sa te lase să stai cu ei cel puțin 4-5 luni, cam așa procedează toți care vin în Germania să muncească.

| RAY a răspuns:

Daca doresti poti invata de aici http://wir-lernen-zusammen-deutsch.blogspot.ro/
limba germana este grea asta e adevarul,nu se poate compara cu limba engleza asta e adevarul, dar eu cred ca fiecare o poate invata daca si vrea asta cu adevarat, nici un curs, profesor nu te va ajuta trebuie sa vrei sa ai ambitie, vointa, pe acel blog mi am expus experienta persoanala

| mentholinks a răspuns:

Orice limba se poate invata daca iti dai interesul. Sunt romani aici in Germania care lucreaza de ani de zile si aproape ca nu stiu o boaba de germana. Depinde in ce colectiv o sa lucrezi. Exista si cursuri de integrare pentru straini unde inveti limba la scoli de stat dar costa cam 200 de euro pe luna, cursul avand o durata de aproximativ 7 luni la finalul caruia dai un examen si daca il treci primesti un certificat care te poate ajuta la unele locuri de munca.

| francut a răspuns:

Daca stii engleza, de ce te-ai speriat de germana? Limba engleza este o limba germanica, de acolo a derivat.

| toniela a răspuns:

Salut!
Exista doua site-uri pe care le recomand cu tot sufletul. Pe mine m-au ajutat sa imi ridic nivelul de germana si imi asum ca si pe tine te va ajuta sa inveti germana de la zero.

www.germanaonline.ro
www.invatagermana.ro
Ambele site-uri ofera cursuri online de germana care sunt la un pret chiar ok. Pe langa asta ai posibilitatea sa accesezi gratuit o parte din cursuri, care eu zic ca e un plus mare.