| DeeaAndrutza a întrebat:

Am la fiecare calorifer termostat giacomini
Temperatura nu corespunde numerelor și am cateva caloriferele care abia se încălzesc (ex pozitia capului termostatic e la nr3 [20°] dar caloriferul e ca și cum ar fi la poziția nr1[8°] sau poziția capului termostatic este la ○[30°] dar caloriferul e cald corespunzător nr 2- 3[15°-20°]
Cum fac sa le reglez?
Mulțumesc

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde stii ca este la 8 grade caloriferul daca pozitia termostatului este la 20 de grade? Cum ai aflat?
Nu vor fi niciodata intr-o casa locuita, 8 grade in calorifer.
Am luat doar un exemplu dat de tine.

| DeeaAndrutza explică (pentru darrio2007):

Pt ca, caloriferul nu se încălzește este rece iar în dormitor poziția capului termostatic este la ○ [30°]și eu în camera nu am mai mult de 18 °20 ° am cumpărat termostat de ambient în camere pentru a verifica

| darrio2007 a răspuns (pentru DeeaAndrutza):

De acord. Dar la 8 grade in calorifer, nu aveai cum sa ai 20 de grade in dormitor. Aveai mult mai putin. Nu stiu cat este de frig pe afara la tine dar eu am 19 grade seara in conditia in care dimineata o reduc, sa nu porneasca peste zi cand plecam la serviciu. Termostatele au o problema din cate inteleg.

| darrio2007 a răspuns (pentru DeeaAndrutza):

Era de ajuns niste termometre, nu termostate de ambient.

| darrio2007 a răspuns:

Si seara, pe la ora 17, am 18 grade la agentul termic din calorifere.