| Daniel26 a întrebat:

Stie cineva cum se curata termostatul de la calorifer?
Am aerisit caloriferul, insa nu intra apa calda in el. (Sunt la sistemul centralizat, nu cu centrala de apt.). Banuiesc ca de la termostat este problema. Multumesc.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din moment ce caloriferul se aeriseste, e putin probabil sa fie blocat termostatul. Desfa complet capul termostatat de pe robinet si lasa-l o vreme asa, pe direct, apoi spune-ne daca s-a incalzit sau nu caloriferul.
PEntru demontare, trebuie sa desurubezi inelul cromat de la baza termostatului, robinetul fara cap termostatat trebuie sa arate asa:
http://www.kalorifere.ro/pics/large/2974_1960_prd.jpg

Si doua intrebari esentiale: esti la ultimul etaj? Coloana este calda sau e la fel de rece ca si caloriferul tau?

| Daniel26 explică (pentru regis):

Caloriferul este din aluminiu. Stau intr-un bloc cu 8 etaje, eu fiind la 4, insa pe coloana mea, doar eu, vecinul de la 3 si cel de la 8 mai folosim sistemul centralizat, restul au centrale de apt. Vecinul de la 8 nu sta iarna in bloc deci nu trage apa. La sufragerie, fiind aceeasi situatie, caloriferul merge fara probleme, doar la dormitor persista problema. Ieri am aerisit din nou caloriferul la gandul ca poate este aer ramas in calorifer sau pe coloana. Observ ca a inceput sa se incalzeasca, dar foarte putin. E doar usor caldut desi termostatul e deschis la maxim - nivelul 5. Pare ca intra apa in el, dar nu si iese, cel putin nu in totalitate. Nu cred ca se face circuitul sau daca se face, foarte greu. Este vreo solutie? Trebuie sa schimb robinetul (cel din poza indicata de tine)? si daca da, se poate acum, avand in vedere ca e apa pe coloane? (daca se opreste apa calda de la subsol) sau nu se poate face nimic pana nu se goleste reteaua? Am dat drumul la calorifer abia acum, deci nu cand au facut ei probele sau cand au dat prima data caldura in bloc. Pot fi si bule de aer pe coloana care sa impiedice circuitul corect al apei? sau faptul ca eu sunt ultimul pana la care mai ajunge apa? La sufragerie totusi nu este problema asta, doar la dormitor. Ce ma sfatuiesti? o sa aduc si un instalator sa vada caloriferul, insa am sperat ca isi va reveni singur... momentan este doar putin caldut.

| regis a răspuns (pentru Daniel26):

Faptul ca nimeni de deasupra ta nu mai foloseste acea coloana ne incurca putin in diagnosticarea problemei. Iar faptul ca doar doi vecini folositi caloriferul poate fi insasi explicatia fenomenului: Deoarece intreaga instalatie este conceputa pentru cateva zeci de apartamente, coloana este calculata pentru 9 calorifere, agentul termic circula prea lent si astfel se raceste pana sa ajunga la tine. Poate pe coloana din sufragerie mai este vreun vecin care deschide si automat debitul e dublu.
Incearca totusi sa desfaci capul termostatat, sa eliminam o eventuala defectiune a lui, lasa-l asa pana maine si vezi ce se intampla. Eventual misca putin tija robinetului inainte-inapoi, sa nu fie blocata.
Inlocuirea robinetului este o treaba destul de dificila, trebuie inchis din pivnita, golita coloana, iar in plus nu cred sa fie blocat dupa doar doi ani.

| Daniel26 explică (pentru regis):

La sufragerie doar vecinul de sub mine foloseste caloriferul, ceilalti, cum spuneam, au centrale, iar cel de la 8 care inca nu are centrala, nu sta in apt. iarna, deci nu trage apa. Trebuie sa fie tot robinetul cauza. Poate s-a depus calcar pe interior si nu da voie apei sa iasa din calorifer... Apropo de axul acela care iese putin din robinet (daca zic bine, e ca un ac care iese putin in afara). Acela nu se misca deloc, pare intepenit. Ar trebui sa se miste inainte si inapoi la apasarea cu degetul, de exemplu? sau nu se misca pentru ca e presiune pe tevi, fiind apa? ori este depunere de calcar in interior>? ce parere ai>? Acel ax / ac ar putea fi deblocat daca bat in el usor cu un ciocanel?

| regis a răspuns (pentru Daniel26):

Acea tija trebuie sa se miste inainte/inapoi, prin apasare se inchide robinetul, iar la revenire se deschide. Daca tija este apasata si nu revine, e posibil sa fie intepenita, dar ea nu se apasa foarte usor, incearca sa o impingi cu ceva, cu forta. Daca nu misca nimic, poate fi intr-adevar blocat in interior (pentru comparatie vezi cum e cel de la sufragerie, la fel ar trebui sa functioneze si acesta). DAca e blocat, poti incerca sa il deblochezi batand usor in el, alta solutie nu prea vad.

| Daniel26 explică (pentru regis):

Multumesc pentru raspunsuri. Pana la urma chem un instalator, poate totusi poate inlocui robinetul, asta daca nu cumva cauza e circuitul care poate nu se mai face cum trebuie nemaifiind vecini deasupra care sa foloseasca acea coloana.

| mgtow a răspuns:

In primul rand vorbesti cu administratorul blocului sa te asiguri ca nu e apa pe teava si cand vi acasa o desfaci, cureti si pui la loc.

| mont a răspuns:

Ai robinet cu termostat? Cand aerisesti iese apa? Alte calorifere din bloc functioneaza?

| Daniel26 explică (pentru mont):

Da, este robinet cu termostat. Cand aerisesc, iese apa. A iesit aerul, apoi apa cu aer, apoi doar apa. Da, alte calorifere din bloc functioneaza. Presupun ca s-a format putina piatra in interiorul lui, il folosesc de cca 2ani. Trebuie sa-l curat cred. Dar nu stiu cum. Am inteles ca se desface si se bate usor sa se dezlipeasca piatra formata in caz ca are, dar nu stiu sigur daca e corect. Mi-a spus mai demult ceva similar un instalator, dar nu mai retin exact cum se procedeaza, de aici intrebarea mea.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Daniel26):

Pai il desfaci il legi la o sursa de apa sa aiba presiune si sunt ciocane de cauciuc bati in el si exista si o solutie Cleaner F3 ti-am explicat in mare cunosti u pasii

| mont a răspuns (pentru Daniel26):

Din pacate nu prea ai ce ii face cat timp exista presiune in instalatie.