| anonim_4396 a întrebat:

Am luat anticonceptionale pentru mult timp...ani buni. imi poate spune cineva dupa cat timp de la intreruperea lor este recomandat sa ramai insarcinata? si... dupa cat timp de la intreruperea anticonceptionalelor este posibila o sarcina?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Teoretic este posibil sa ramai insarcinata din prima luna. Daca ovarele reactioneaza repede, scapand de sub inhibitia contraceptivelor, ele vor ovula chiar din prima luna.
Recomandarile mai vechi erau sa faci pauza6 luni, iar ginecologii mai grijulii recomandau chiar un an. Cred ca 6 luni e un interval decent care te scuteste de reactii adverse necunoscute.

| petronela_4784 a răspuns:

Eu stiu ca cel mai indicat e sa ramai insarcinata dupa 6-12 luni de la intreruperea anticonceptionalelor. Cel mai bine este sa te duci la un ginecolog! Multa sanatate, copii sanatosi si frumosi!

| nicky a răspuns:

Am inteles ca nu e obligatoriu sa faci pauza si ca poti ramane insarcinata imediat fara urmari asupra fatului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Totul depinde de reacția organismului de când ai întrerupt anticoncepționalele.
Unele femei rămân după trei luni, altele după șase luni iar restul după 1- 1, 6 ani de la întreruperea pilulelor.
Consultă și un medic ginecolog pentru un control de rutină și vezi cum stai cu aparatul reproductiv.
Sănătate.
Pa, pa.