| MynameisRallu a întrebat:

Am mai de curand luat un papagal nimfa e foarte frumos numai ca inca nu iese din cusca face uneori destula galagie si pe net sc ca face asa de obicei cand vr sa iasa si nu poate numai ca are cusca in fiecare moment deschisa,,. cum fac sa iasa sau sa-mi spuneti de ce nu iese

2 răspunsuri:
| mklu a răspuns:

Daca tot spui ca ai citit pe net banuiesc ca ai citit decat primul articol de pe google si atat... ai nimerit din fericire sau din pacate pentru tine o specie de papagal care chiar are caracter si,, intelingenta,, peste media restor specii... asteapta lasa-l sa se obisnuiaca cu casa, cu cei din ea, nu su-i schimba locul la cusca si nu lasa 30 de persoane pe zi sa vina sa sa uite si vorbeasca sau scalambaie la el, pentru ca asa nu faci treaba. 2-3 persoane ale casei ajung. Si totusi e pasare, nu caine nu te astepta la progrese ca intr-o luna sa mearga taras sau sa iti duca sacosa

| StefyStef79 a răspuns:

Nu te apropia de colivia lui tim de 2 zile, apoi apropie-te incet si baga mana in colivie si el se va urca pe mana ta si asa il vei putea scoate afara eu am facut asta cu nimfa mea si a mers, idea este sa il lasi un timp singur ca sa se acomodeze fara sunt puternice sau prezenta unor fiinte in jurul lui. funda pls