| Alëxąndŕą a întrebat:

Am o catelusa in varsta de 3 luni si vreau sa o invat comanda "sezi" nu imi iese de nicio culoare ce sa fac si faza cu recompensa imediat ce ii reuseste si spune sa nu ii pun mana pe fund asa ca cica nu e bine funda

Răspuns Câştigător
| CARMENCITA a răspuns:

Uite un site http://douamaini.ro/? p=154 si mai sunt si alte site-uri care te invata, dar nu mai am hartia pe care le-am notat.La comanda "sezi"iei cateva bucatele de cascaval(care nu e sarat,nu are voie sare)sau boabele preferate ii dai sa manance doua sau ii dai sa miroasa,duci mana cu bucatile stranse in pumn deasupra botului catelului putin spre spate si spui sezi, il poti apasa usor pe fund ca sa stie ce vrei daca se aseaza ii dai o bucatica si zici bravo, apoi repeti. Daca nu se aseaza nu-i dai si mai incerci.Catelul trebuie sa fie odihnit cand incepi dresajul, nu-l obosi prea mult, cam 10 minute poti exersa, poate si mai mult.E cam mica catelusa ta, dar poti incerca sa o dresezi.Trebuie sa ai multa rabdare, sa nu ridici tonul, sa nu o certi.Incerci de cateva ori apoi o lasi in pace si incerci mai tarziu.O poti invata sa-ti aduca jucaria.Noua iarna ne aduce haina sa o imbracam si culmea ea ne-a dat ideea sa insistam ca ne-a adus singura haina prima data fara sa-i cerem.Succes!

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ba, exact pe fund trebuie s-o apesi usor, ca sa stie ce vrei de la ea. E cam mica pentru dresaj, dar poti sa incerci. Ai grija, insa, sa nu insisti prea mult, pentru ca, oricum, n-o sa invete intr-o singura zi. Si, mai ales, sa nu ridici vocea cand ii dai comenzile; pastreaza aceeasi tonalitate a vocii, calma, pentru ca ea percepe sunetele mult mai acut decat tine.

| PetreConstanta a răspuns:

De la un an se da la dresaj

| TrixLove a răspuns:

Ei bine, eu singura mi-am dresat catelusa si vreau sa-ti zic ca se rostogoleste, sare peste picior, merge tarash, stie comenzi ca si aport, culcat, sezi. Ca sa nu te complici cu banii pentru. dresaj, incearca sa ai rabdare. la 3 luni catelusa nu e inca foarte constienta de ceea ce se intampla. e inca puiut. e ca si cum ai lua un copil de 2-3 luni si l-ai pune pe picoare. e acelasi lucru. la catelusa ta, pe la varsta de 1 an, daca vei incerca sa faci ce faci tu acum cu ea, se va forma un fel de obicei, pe care-l va sesiza si ea: recompensa. Ai rabdare sa faca anulwinking Funda? pls

| ASASINIS a răspuns:

Chestia cu recompensa nu tine la toti cainii sa stii, iar catelusa ta este cam mica la 3 luni ca sa o dresezi! am si eu un caine numit pufi si este dresat de mine dar nu de la varsta aia ci de la 1 an am inceput! inca un sfat...ca sa dresezi un caine nu trebuie doar sal recompensezi ci si sa vorbesti cu el sa il feliciti cand face ce iti place si cand nu face bine trebuie sa ii explici! cu pichinezul meu a finctionat si crede-ma m-am atasat de el si el de mine si in cele din urma dupa ce l-am dresat, aveam 6 ani si ma apara de caine de 3 ori cat el! tine minte este si el o finta asa ca trateaza-l ca una si mai tarziu vei vedea rezultatele!