| Ruines a întrebat:

Am o intrebare pentru cei ce se pricep la psihologie:
Am un coleg care in ultimul timp se comporta foarte ciudat, e mereu serios si nu zambeste niciodata. Inainte ii placea sa rada, sa se distreze, dar acum nu rade nici la chestii amuzante, in timpul orelor e serios si am aflat de la fratele lui ca asa se comporta si cu parintii.
De asemenea, a spus ca nu e trist si ca nu e din cauza parintilor sau a scolii, dar mai mult nu spune. De ce ar putea fi asa?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

S-a suparat pe o tipa sau a aflat ca l-a inselat cine stie, probleme cu dragostea.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns:

Nu înţeleg, dacă cineva brusc nu mai este vesel, înseamnă că are ceva la cap?
Te-ai gândit măcar o secundă că probabil tu şi cei din jur nu mai sunteţi la fel de amuzanţi, şi nu mai are pentru ce să fie vesel în prezenţa voastră?

Dacă eam în locul colegului ăla al tău şi vedeam întrebarea asta îţi dădeam o serie de bocanci în ficat.

De ce vă place atât de mult să vă băgaţi în vieţile altora şi să păreţi îngrijoraţi pentru ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Subscriu. Mi s-a intamplat si mie sa ma judece lumea ca de ce stau mereu serioasa. Raspunsul meu ar fi fost: ca sunteti al dracului de plictisitori. Insa nu le-am zis nimic, i-am lasat asa prosti si increzuti cum sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Insa nu eram mereu plictisita, poate ca ma gandeam la altceva si nu eram atenta. Oricum destul de aroganta atitudinea asta, sa ii impui omului sa aiba buna dispozitie daca el nu simte sau nu vrea asta.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

A încetat să-mi mai pese de părerea celorlalţi în legătură cu stările mele.

Dacă sunt serios şi nu râd la glumele lor de căcat, car am păţit ceva rău şi nu vreau să zic.
Dacă râd de chestii de care ei nu râd, sau râd pentru că ceva mi s-a părut mie amuzant, am ceva la cap. Vor să mă trimită la psiholog. Că după mintea lor în colţuri, când toată lumea râde ar trebui să râd şi eu, când toată lumea e tristă, ar trebui să mă întristez şi eu.
Goblini care împart aceeaşi bucată de creier, altfel nu pot să-i numesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ai dreptate. Mediocritatea si spiritul de turma e incurajat cam mult in societatea noastra, de parca ar fi mari virtuti...

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns:

Cel mai probabil o depresie, cauze pot fi multe.
De asemnea nu este exclus sa minta in ceea ce priveste negarea motivelor specificate.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ruines,

I-ai putea recomanda sa ia legatura cu noi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul lui de discutii sau poate fi prietenul lui atunci cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta pot reprezenta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul lui mai degraba in mediul online, il poti indruma sa ne transmiti mesajul lui la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa il ajutam!

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,colegul tau cu siguranta a cazut intr-o depresie.Este cea mai frecventa"boala", daca i se poate spune asa, in randul adolescentilor, si nu numai.Depresia o poti face de la foarte multi factori,de la stres,atunci cand simti ca nu mai ai chef de viata, ca nimic nu mai are rost pentru tine si de la diverse probleme. Daca el spune ca nu e trist si ca nici familia, si nici scoala nu au nimic de-aface cu tristetea lui cronica, asta nu inseamna ca intr-adevar, este si adevarat.In astfel de cazuri, cei care sufera de depresie ar trebui sa mearga la psiholog, fiindca este o...afectiune destul de grava,si,de la depresie,foarte multe persoane ajung sa se sinucida. Oricum,daca el refuza ajutorul, nimeni altcineva nu poate face nimic pentru a-i schimba starea de sprit, atata timp cat el nu constientizeaza ca, in astfel de perioade din viata, trebuie ajutor specializat.Pa-pa!winking

| lucian_2018 a răspuns:

Are o problema personala mai grava pe care nu o doreste sa o impartaseasca cu altii. Astef ajunge sa se inchida in el insusi si treptate o sa se indeparteze de cei apropiati.

| ooolifeoolol a răspuns:

Probabil depresie.Nu trebuie sa arati suparat, dar iti pierzi interesul sa te implici prea mult in activitati.Sau poate cine stie, are ceva conflicte interioare.

Răspuns utilizator avertizat
| ooolifeoolol a răspuns (pentru Ruines):

Probabil e doar o forma usoara de depresie, sau poate doar a devenit el mai serios. Poate e mai ganditor de felul lui sau trece prin unele schimbari.

| zumbalina a răspuns:

Pai sigur are un motiv daca nu il poti afla incearca sa-l faci sa se simta binehappy