| Meme10Meme a întrebat:

Am o intrebare pentru voi: De ce a trebuit sa fie dat jos Cuza ca sa vina un principe strain si corupt? De ce? "Ar fi avut relatii mai bune cu occidentul". Mergi ma de aici rolling on the floor Eu zic ca era mai mult sclavul germanilor. Putea si Cuza sa aiba relatii diplomatice cu occidentul. Si ce parere aveti de faptul ca Cacarol nu i-a dat voie lui Cuza sa vina in Romania ca civil?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

PeSimplu. Cuza nu a facut ce voiau politicienii, asa ca a fost inlocuit cu cineva care parea ai usor de controlat.

| Meme10Meme explică (pentru Wr3nch):

Parea a fi usor de manipulat. Ba chiar, a fost manipulat. Dar nu de politicienii nostri autohtoni [desi ei l-au obligat sa trimita armatele in Bulgaria!]. A fost folosit de germani.