| Meme10Meme a întrebat:

Am pus intrebarea aceasta la categoria Religie pentru ca tot religia este vinovata pentru acesti asistati sociali care au fost trimisi de Dumnezeu ca sa-l reprezinte.
De asemenea, v-as ruga sa cititi intreaga intrebare ca dupa sa dezbatem aceste lucruri.
Monarhia este cel mai mare asistat social. Asta este parerea mea despre monarhie. Uite,in Anglia nu face nimic. In Danemarca,nimic. In Suedia,nimic. In Luxemburg, nimic. In Spania nimic. Ei doar acumuleaza averi si stau in palate.
Averea Casei Regale a Romaniei:
Se estimeaza ca averea acestei familii este de cca 60 mil euro. Poate este mai mult,poate este mai putin,nu stim [caci magarii astia nu vor sa faca declaratie de avere!]. Oricum ar fi,este mult. Si de unde au acesti bani? De la popor,desigur [aia care o sa zica ca au acesti bani din cauza sangelui albastru sa stie ca ramura lui Carol I era irelevanta in lumea germana,deci n-aveau cum sa aiba bani de acolo...]. Sa nu mai uitam faptul ca au o varietate de castele care in mod normal ar fi trebuit sa fie in proprietatea statului roman. Si de asemenea, mai au in proprietate 20.000 de hectare de padure. Acesta este motivul pentru care au venit in Romania. Ca sa-si "recupereze" averiile pierdute n mod "nedrept".. Acum hai sa vorbim si despre ceva istorie.

Sa incepem cu Carol I.
Ei bine,acest personaj ar trebui sa fie un personaj de rangul lui Ceausescu, dar uite ca este glorificat...
Hai sa va zic de ce!
1. Carol nu l-o lasat pe Cuza sa vina ca si civil. De frica,caci poporul tinea cu Cuza. Bine, pana la urma nici Cuza n-a mai vrut sa vina in Romania in functie de deputat. Taranii l-au votat pe Cuza pentru postul de deputat.
2. Carol a fost un mare corupt [in mod normal, trebuia sa fie bagat la puscarie pe viata. Sa nu uitam de faptul ca el era printre cei mai bogati regi. Sa nu uitam de afacerea Strausberg. Sa nu uitam ca detinea doua banci la Dusseldorf. Sa nu uitam ca avea in Romania 12 mari mosii.
3. Carol a facut crime impotriva umanitatii. Cred ca stiti de rascoalele taranesti din 1888 si din 1907. Sa nu uitam ca a pus politia sa traga in populatie in 1914 cand studentii romani strigau "Vrem Ardealul".
4. Nu el a adus indenpendenta,ci Kogalniceanu si Bratianu. Daca nu trimitea armatele peste Dunare, il dadeau aia jos. Sa nu uitam ca el statea la 7 kilometrii departare fata de batalie si urmarea luptele cu ocheanul. De asemenea,le-o promis soldatilor romani pamant in schimbul serviciului militar. Sigur, nu s-a tinut de promisiune.
5. De asemenea,el l-o asasinat pe Eminescu. Nu argumentez, puteti cauta voi materiale pe internet.
6. Era al dracu' de fidel Germaniei. Ba chiar,a semnat un tratat secret de alianta cu Austria si Germania. De asemenea, in 1914 el a abdicat doar ca a murit peste cateva zile. Dar daca abdica,nu-l mai succeda Ferdinand caci odata cu el abdica toata Casa Regala. Va dati seama ce dezastru ar fi fost?

Hai sa trecem la Ferdinand.
De el nu prea am ce zice. Eu cred ca el este singurul rege bun pe care l-o avut Romania. N-a furat. N-a facut crime. Bine,si el era destul de fidel Germaniei dar a decis sa ii tradeze [logic, si englezoaica de Maria l-o convins].
A mai si facut refroma agrara.

Hai sa trecem la Carol II.

O sa zic doar cateva cuvinte.
Zizi Lambrino
Elena Lupescu
Skoda
Puteri depline catre Antonescu
Zero armata
Legionari provocati
Ce a facut regele Mihai?
Nimic.

7 răspunsuri:
| Meme10Meme explică:

Bag ****, am uitat s-o bag la religie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monologuri., Unde vrei sa ajuni cu astea? Daca am auzit bine ai 16 ani la varsta asta nu mai bine faci ceva mai de folos decat sa vorbesti de conspiratii oarbe si radicale?

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Conspiratii? Daca zici ceva de Majestate esti conspirationist? Ce e gresit in ce am zis? Dar nu esti in stare sa-mi argumentezi contrariul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

La 16 trebuie sa o arzi la gagicute nu povesti despre majestati. Man acu e vremea, dupa aia e prea tarziu. Lasa istoria si alea pe mai incolo, mai bine invata sa numeri tariile balcanice https://youtu.be/eFJKfvRjDzY Sau o piesa romaneasca ce are mai multe viewuri decat populatia tarii https://youtu.be/FcazdKIDisY

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Alea nu sunt povesti, sunt realitati. 1. Nu ascult manele 2. Stiu tarile balcanice 3. Mergi tu s-o arzi cu gagicute. Eu am treburi mai bune de facut decat s-o ard cu gagici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

1. Nici eu nu-s manelist dar traiesc in Romania. 2 Is putin in varsta sa ma dau la colegele tale, dar de cunosti gagicute asa de ~18 ani poti sa dai profilele lor de f.b daca au ceva poze.
3. Cand eram de varsta ta si eu ma uitam numa la prostii, dupa aia am realizat ca toate alea inseamna 0 in viata, Nici macar nu se adauga la cunostinte istorice ci doar povesti. Daca iti place istoria sunt canale educative pe yt in engleza sustinuti de Patreon de acolo poti invata, dau linkuri daca vrei.
Daca nu iti faci acu prietena, ulterior devine tot mai greu sa prinzi mentalitatea lor.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

N-are sens sa-mi fac la varsta asta. Dar de ce sunt povesti? Nu e real? Demonteaza-mi argumentele daca vorbesc prostii