| Necunoscutu92 a întrebat:

PROFESORUL nu DIRIGINTELE poate sa it scada 6 pucte la purtare

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Nu poate singur, asemenea hotarari se iau in consiliul profesoral, acolo se consulta profesorul cu diriginta si cu directorul scolii. In urma hotarari lor se poate scadea nota la purtare.

3 răspunsuri:
| pufipo a răspuns:

Conform regulamentului scolar, sanctiunile sunt:
observaţia
avertismentul
mustrare scrisă;
retragerea temporară sau definitivă a bursei de merit/bani de liceu/bursa profesională;
eliminarea de la cursuri pe o perioadă de 3-5 zile;
mutarea disciplinară la o clasă paralelă, din aceeaşi unitate de învăţământ sau la o altă unitate de învăţământ;
preavizul de exmatriculare;
exmatricularea.

Nu se poate scadea nota la purtare sub 6 decat in caz de exmatriculare si daca media anuala este sub 6 ramai repetenta.
Ca sa fi exmatriculat mai intai trebuie sa se organizeze un consiliu profesoral, unde se vor consulta profii, dirigintele/a, directorul si eventual unul dintre parinti.

| RappaNow a răspuns:

După câte știu eu sunt sigur că nu poate asta. Dar ar fi posibil dacă ar ști și altcineva de purtarea ta.

| Andrei_Ani_2000 a răspuns:

Dmn feri da dc?