| CossssssminaaGbb a întrebat:

Dirigintele poate sa scada ( fara ceilalti profesori ) media la purtare? Am facut o gafa si am 10 pe primul si vrea sa imi puna 7. Mentionez ca sunt si printre elevii buni. :/

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate, dar numai consultarea cu consiliul clasei, conform ROFUIP, citez:
"(2) La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/ profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ."
"(2) În învăţământul secundar inferior şi secundar superior şi postliceal mediile semestriale şi anuale pe disciplină/modul se consemnează în catalog de către cadrul didactic care a predat disciplina/modulul. Mediile la purtate se consemnează în catalog de profesorii diriginţi ai claselor."
In orice caz, pentru scaderea asa drastica a mediei ar fi trebui sa fii sanctionata si disciplinar.

| Atotstiutorul a răspuns:

Da poate! nu trebuie sa se intruneasca consiliul profesoral pentru asta!

| Charolline a răspuns (pentru Atotstiutorul):

Totusi, depinde si de cat de grava este situatia.

| Atotstiutorul a răspuns (pentru Charolline):

Singurul lucru pentru care s-ar putea intalnii in cazul de fata consiliul profesoral este exmatricularea din scoala, nu pentru scaderea notei la purtare aia o face diriginte fara discutii.

| Idkidk a răspuns:

Da, normal că poate!

| MiaChindri20 a răspuns:

Evident! E dirigintele, normal că poate. Am impresia că și profesorii pot să facă asta, fără acordul unui alt profesor, dacă el crede că meriți să ți se scadă.