| mODIN a întrebat:

Am o problema care m-a urmarit cam toata viata. Toleranta mea pentru plictiseala e aproape zero, daca nu am ceva care sa ma tina ocupat mental in mod constant, ceva care sa ma obsedeze, ceva la care sa lucrez sau sa ma gandesc 24/7, simt ca o iau razna.

Totodata, un alt sentiment care ma distruge, e cel pe care il am cand m-am dedicat trup si suflet unui lucru si dupa simt ca l -am facut degeaba, sau ca nu e mare branza.

In ultimii ani am avut mai multe locuri de munca in acelasi timp, am alergat maratoane montane, am terminat mai multe cursuri si studii de tot felul, am citit cateva sute de carti, am pornit si coordonat mai multe cluburi si evenimente locale, dar inca simt ca ma plictisesc si ca traiesc fara sens. Ce altceva mai e de facut?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi daca nu ai adhd că și eu am simțit mereu plictiseala, somnolenta toată ziua deși dorm 8 ore, pierzi lucrurile des? Lași mereu totul pe mai târziu? Nu ai o rutina zilnica? Nu ai răbdare să asculți? Ai o memorie proasta? Cheltuiești banii multi fara rost

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Vezi daca nu e lene, noi cu adhd nu e vb de lene și de un neurocortex nedezvoltat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Construieste o cariera, o afacere, o familie. Oricare dintre ele iti mananca 100% din timp. Daca le incepi pe toate 3, deja te epuizezi.
Ca ai alergat la maratoane, ai citit carti si ai schimbat job-uri de scurta durata, nu inseamna mai nimic.
Apuca-te de un proiect serios, pe termen lung, si vei vedea ca abia mai gasesti timp sa te speli si sa dormi.
Deschide o cafenea-biblioteca, de exemplu. Probabil ti s-ar potrivi. O legi de cluburile si evenimentele tale.
Inchiriezi un loc, faci research-ul necesar si incepi alergatura.
Si daca intr-adevar esti superman si te plictisesti cu tot cu afacerea aia, deschide si un adapost de animale abandonate. Sa fii sigur ca te epuizezi.

| J0B0MAT a răspuns:

Găsește-ți un hobby, încearcă și alte sporturi,
arte marțiale, yoga, mergi la teatru, operă, cinema, galerii de artă, muzee etc.

Și nu e indicat să te țină ceva ocupat 24h, mintea trebuie să se relaxeze, astfel de asta o ia razna.

| mastadont a răspuns:

Trebuie să găsești o activitate care te pasionează și nu va mai apărea plictiseala. Din câte observv, ai încercat multe lucruri în viață dar nimic nu ți-a captat interesul în așa fel încât să faci acel lucru pentru toată viața, mai încearcă diferite activități, până la urmă vei găsi lucrul de care ai nevoie. Și eu am fost în aceiași situație în trecut însă mi-am găsit pasiunea și acum foarte rar mă plictisesc.

| Lupică27 a răspuns:

''Ce altceva mai e de facut? '' Sa ***!

| Miruna333 a răspuns:

Terapie. Totul pleaca de undeva. E necesar sa poti sta intr-un loc, fara sa faci nimic, de a te relaxa fara sa te gandesti ca trebuie sa faci ceva.

| EestiSodalane a răspuns:

Ai ADeHașDe probabil