| 6991Oliver a întrebat:

Am o problema grava. De vreo 2 luni nu dorm deloc noaptea, stau la calculator de la ora 7-8 seara si ma pun in pat la 7-8 dimineata si ma trezesc dupa-amiaza...Ce as putea sa fac sa imi schimb programul asta tampit? Sm luat si somnifere dar nu au niciun effect, doar ca ma ametesc si atata tot iar singura varianta eficienta care ma face sa dorm este alcoolul dar nici sa mai beau nu as mai vrea.As vrea sa imi gasesc ceva de munca dar parca nu am tupeu, nu sunt sigur pe mine si parca ceva ma tine blocat in starea asta si stiu ca la varsta mea ar trebui sa am alt stil de viata la fel cum spun si parintii mei. Nu stiu ce sa mai fac! Un sfat va rog...

1 răspuns:
| Andreeeeeeeaa a răspuns:

Stiu prea bine ce zici, am un amic care sta toata noapte pana pe la 11 dimineata pe League of Legends..mda stiuhee hee si se culca atunci in jurul orei 11 si se trezeste foarte tarziu, s-ar format asa, solutia e una simpla, cum iti inveti corpul asa o sa faca. nu o sa poti din prima sa-l dregi, insa incearca in ziua in care ai stat pana dimineata sa nu te mai culci la pranz si sa stai pana pe la un 9-10 seara dupa pune-te la somn vei dormi pana pe la un 9-10 de asemenea, desi corpul are nevoie de 8 ore tu vei dormi mai mult atunci pentru ca nu te-ai odihnit pana atunci, si incearca asta zi zilele urmatoare si vei reusi dupa 2-3 zile maxim sa iti refaci programul, crede-ma e cea mai buna varianta, iti poti face si un ritual al somnului inainte de a te baga in pat, precum sa bei un ceai de tei, acel ceai iti provoaca somn sau sa faci o baie fierbinte inainte. e utila ideea. funda?