| anad a întrebat:

"Am o vorba de la tata: intr-o zi se-ntoarce roata!"Cui si ce ati vrea sa-i "intoarca roata"?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Roata se intoarce oricum, nu depinde de vointa niciunuia dintre noi, e vointa destinului, sau poate a acelei inevitabile succesiuni de evenimente care asigura echilibrul lumii si al vietii indivizilor.Nimeni nu sta numai sus, ii vine randul sa si coboare, nimei nu este numai nefericit, va avea portia sa de fericire, dar ceea ce am observat ca se intampla adeseori este diferenta de altitudine.Cu cat esti mai sus pe scara sociala si se intampla sa cobori, cu atat mai dramatic si dureros este, cu cat de extaziat in propria-ti imensa fericire cu atat mai dureros vei resimti nefericirea. Poate ca clipa in care te afli pe culmi merita suferinta intensa de apoi, dar, in ce ma priveste, consider ca nu este bine pentru suflet sa traiasca in extreme. Vorba lui Heinrich Heine:
"De-ti iese vreodata norocul in cale
Apuca-l de plisc
Si-asculta:cladeste-ti coliba in vale
Nu-n munte, pe pisc"
Asa incat, indiferent cum s-ar intoarce roata destinului, e bine sa nu cazi niciodata prea de sus.

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

As vrea sa se faca dreptate tutror celor m-au ajutat si au avut parte numai de necazuri pana acum. Ei chiar merita sa fie cu adevarat fericitiwinking

| Malvina24 a răspuns:

Sa stii ca e buna acesta vorba si e bine sa se intoarca roata! nu e vb de razbunare numai ca e bine sa vada ceilalti cum te-ai sitit si tu(de ex o situatie care nu pare chiar buna de dat ex dar... iubitul meu imi zicea mie ''matzule'' mie nu-mi placea deloc! mi se parea ca suna urat! nu imi place...hmm eu mata? off si l-am rugat luni de zile:''te rog nu-mi mai spune asa ca nu-mi place'' a trecut mai bine de jumatete de an si intr-o zi nu stiu ce mi-a venit sa-i spun ''puiu'' si lui nu i-a placut deloc si mi-am amintit ca nici mie nu-mi placea cum imi zicea el! si i-am spus:''vezi cum ma simteam eu cand tu imi ziceai matzule? a vazut pe pielea lui cum e! asta e un caz fericit insa sunt situatii in care e bun spus proverbul'' ce tie nu-ti place altuia nu-i face''!

| anad explică:

Intr-adevar, percepem in general intorsul rotii ca o razbunare sau un act de dreptate, dar poate fi si cu sensul bun de a i se intoarce binele pe care ni l-a facut cineva.

| koshmarul a răspuns:

La c*rva de "soacra" nu i-a dat voie prietenii mele sa vina la mine, t*ra ordinara, crede ca o sai puie lakat la p**** daca o so tie acasa?

| Shammal a răspuns:

Este o lege universala: What you put out is what you get back ( cea ce dai este cea ce primesti inapoi)