| chiftelutacrocanta a întrebat:

Am observat ca oamenii sunt foarte curiosi de viitorul lor apropiat si indepartat,starea lor prezenta e legata de gandurile pe care le au despre viitor,viitorul le sufla ca vantul prin ganduri,de exemplu eu daca ma gandesc ca maine o sa muncesc toata ziua in stres starea mea de acum se schimba automat in rau,dar daca ma gandesc ca maine o sa ma duc la chef cu prietenii de exemplu starea mea prezenta se schimba automat in bine, intrebarea mea este de ce ne lasam influentati de gandurile despre viitor mai ales de de cele rele?

2 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Pentru ca asa se comporta creierul uman. Nu ai ce schimba in legatura cu asta. Poate daca ai munci intr-un domeniu care iti place, ai simti fericire cand te gandesti ca mergi la lucru.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Pai noi suntem preocupati de tot ce are legatura cu viata noastra. Ne bantuie amintirile din trecut, traim prezentul si planuim viitorul.