| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că lumea asta va fi distrusa in viitor și implicit va veni sfârșitul lumii? Credeti că viitorul ăla e apropiat sau îndepărtat?

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Ăsta e răspunsul pentru întrebarea „AvalohAlyn întreabă:

S-a procedat corect că i-au împușcat pe soții Ceaușescu în ziua de Crăciun?".

Realitatea nu ține cont de fantezie. Orice lucru se face în funcție de nevoie. Dacă arde casa unui om, pompierul vine să stingă focul. Nu contează ce zi a săptămânii este sau dacă e crăciunul. Dacă omul e bolnav și are nevoie de ajutor, salvarea și personalul medical lucrează nonstop. O fabrică la care procesul de producție e continuu nu poate face pauze în funcție de fanteziile unor oameni. Totul se face ținând cont de realitate, iar poveștile rămân valabile pentru credincioșii naivi și neștiutori.

Pentru întrebarea:
AvalohAlyn a întrebat:
Credeți că lumea asta va fi distrusa în viitor? Când și mai ales de ce?

răspunsul e următorul:

Materia e în continuă mișcare și transformare și de aceea nimic nu e veșnic. Lumea e o parte din materie aflată într-un anumit loc și într-un anumit timp, deci nu e veșnică și în timp va avea o cu totul altă formă, deci lumea nu va mai exista.