| CostinAlamariu a întrebat:

Am observat ceva la români.
Au de multe ori un complex de inferioritate grav fata de alte popoare. Atat de grav si atat de ridicol incat sunt obsedati sa copieze orbeste tot ce vad afara. Orice prostie, orice trend, orice noutate apare in vest trebuie neaparat s-o preluam complet orbeste si irational.
Ati observat asta?
Nu conteaza ca e politica, spiritualitate, filozofie, curent artistic sau de gandire, trenduri, tehnologie, nu conteaza ce e.
Românul orb si obsedat va vrea sa adopte tot ce vede in vest.
In mintea lui mica si goala se gandeste "vest bun, Romania rau".
Asta e o gandire de cocalar prost.

Cum ar fi daca am incerca sa gandim noi cu propriul cap si sa nu mai pupam gheata vestului? Cum ar fi daca am avea mandria noastra si personalitatea noastra?
Parca prea pupam in c*r occidentul si devina scarbos.

P. S. Ma astept la multe mesaje de ură pentru ce am zis mai sus. Sunt sigur ca mi se va raspunde cu contrarieri si ciuda si asta va dovedi ca am dreptate.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am observat asta. Știi cine-s oamenii care fac asta? Oamenii care habar nu au despre occident. Tot ce știu e ce văd că se postează pe TikTok sau ce văd la știri. Dacă stai de vorbă cu oamenii din străinătate vei realiza că faptul că sunt ca popor mai bogați sau mai dezvoltați nu încălzește pe nimeni cu nimic. Trebuie să fii destul de superficial să crezi că asta face un popor mai fericit. Am vorbit cu englezi, francezi, germani, austrieci, americani. Nu sunt mai fericiți ca românii. Unii sunt, iar alții sunt mai triști. Sentimentele vin din minte, nu din portofel. Nu e roz nici acolo. Sistemul de educație le care îl au și pe care îl flutură hipsterii "vrem o școală ca afară" nu e nici pe departe ideal. Are părți mai bune ca al nostru, dar la fel de multe părți rele. Hipsterii ăștia au auzit și ei ca in occident iti alegi tu optiunile, in schimb ce la noi faci toate materiile fara sa alegi. Dar de faptul ca au uneori ore in care efectiv stau degeaba la scoala ca au ore in care trebuie sa "studieze" de față cu profesorii nu au auzit. Imagineaza-ti sa-ti pierzi o zi la scoala fara sa faci vreo ora. Cool, nu? Dar de faptul ca sistemul de notare e pe putin spus confuz n-au auzit. Frate macar la noi e clar. Note de la 1 la 10. Peste 5 treci. Nimic mai simplu. De temele pe care le primesc nu mai spuneti? Unii au impresia, care pe mine ma amuza enorm, ca in vest nu de dau teme. Maaaa, te asigur că au teme zilnic, stai tu linistit. Am vorbit si cu persoane din Cuba, Vietnam, India etc. Uneori persoanele astea pot fi mai fericite decât cele din vest. Totul din minte pornește. Niște străzi ceva mai bine asfaltate și iarba tunsă nu vor rezolva niciodata frustrarile sufletesti ale unei persoane. Eu propun ca toti care lauda occidentul sa aiba o discutie clara si pe lung cu cineva de acolo pentru a realiza situatia din teren care nu paradisul ala pe care il facem ca o fantasmă. Apropo, nu iti imagina ca sunt vreo persoana de vază, toate chestiile astea le-am discutat pe Discord, online. Oricine poate face asta si chiar recomand, pentru o mai vasta cunoastere a diferitilor oameni din jurul nostru.
In final vreau sa precizez ca sunt complet de acord si nu contest sub nicio forma ca sunt parti din ceea ce fac statele occdentale care sunt net superioare noua. Drumuri, indicatoare, facilitati pentru handicapati, consultatii psihologice mai la-ndemâna, uneori universitati mai bune/profesori mai buni, o acceptare mai mare a celor din jur, per total o mai buna exploatare si prezentare a locurilor turistice(aici noi stam prost). La fel e si reversul.

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

"Parca prea pupam in c*r occidentul si devina scarbos." Aici imi vine exemplul Coltescu in minte care e cel mai recent cand vine vorba de limbismele romanasului spre vest, care a propos a scapat de suspendare si de sanctionari, ca o paranteza.

Unele lucruri venite din vest arata bine, altele deloc, e ok sa se preia ce e bun de acolo, nu orice rahat. Trebuie sa te adaptezi daca vrei evolutie, nu poti sa ramai pe loc totusi, obligatoriu un echilibru intre ce trebuie sa iei si ce trebuie sa lasi acolo.

| CostinAlamariu explică (pentru Drimmero):

Foarte bun raspuns. Sunt total de acord cu tine!
Nu trebuie s-o dam in nicio extrema.
Sa luam lucrurile bune dar sa nu le luam si pe alea rele. Sa fim rationali si intelepti.
Sa judecam cu capul nostru ce merita preluat si ce nu.

La asta ma refer prin respect de sine si autenticitate. Sa nu fim disperati dupa tot ce e nou si tot ce luceste, sa avem discernamant.

Daca nu vine altul cu un raspuns mai bun iti dau tie funda.

| LoveSleep a răspuns:

"P. S. Ma astept la multe mesaje de ură pentru ce am zis mai sus. Sunt sigur ca mi se va raspunde cu contrarieri si ciuda si asta va dovedi ca am dreptate."

Am făcut cancer la ochi când am citit ce ai scris la "P.S".
Ce-a fost scaparea asta de iq? Ai mâncat dovleac copt?

| CostinAlamariu explică (pentru LoveSleep):

Daca ai ceva de zis fa referire la ce scrie mai sus...
Imi place cum toti desteptii se iau de cea mai irelevanta parte din ce am zis si ignora foarte convenabil restul

| Apokales a răspuns:

Uite. Daca este din cauza mea, imi cer scuze pentru mai devreme. Aia era parerea mea, poate ca am fost mai subiectiv. Nu-mi place sa invat afara, nu ma pot concentra si poate nu-i vad nici pe ceilalti facand-o. (poate nu apreciezi asta, se intampla rar sa-mi cer scuze laughing )
Cred ca motivul pentru care copiem multe lucruri din vest este pentru ca suntem in urma cu juma' de secol din cauza comunism. Dar tot nu vad ca se copiaza tot, inca exista o reticienta in privinta adoptarii politicilor si viziunii occidentului. Avem ceva al nostru, tin sa cred asta, suntem o combinatie de natiuni, avem acel: "lasa ca ne descurcam noi", semanam foarte mult cu italienii. Noi nu avem precizie germana, noi nu anticipam, noi ne adaptam pe sistemul "ce-o fi, o fi".

| CostinAlamariu explică (pentru Apokales):

Stai linistit, nu e neaparat din cauza ta. Chestia asta am observat-o de mult si ma irita la culme.

Stii de ce ma irita?
Imagineaza-ti un om care permanent spune ca e cel mai prost, cel mai ratat, cel mai idiot, se plange constant de el insusi si nu are coloana vertebrala. E rusinat de persoana lui.

Ai suporta sa stai in preajma unui om asa de lipsit de stima de sine?

Exact asa ma simt eu cand aud români ca se urasc pe ei insisi si mentalitatea asta duce la irationalitate! Devenim irationali si e grav.

Stiu de ce copiem lucruri din vest si nu suport copiatul de niciun fel.
Imi place originalitatea si autenticitatea si sunt sigur ca si tie, corect?

Sunt sigur ca vrei sa fii o persoana rationala, inteligenta, independenta, cu stima si respect fata de sine care stie sa invete inteligent de la altii si sa nu copieze fara cap orice prostie, corect?

Sper ca esti o astfel de persoana!

Ei, uite asa as vrea sa fie orice român inclusiv in raport cu iedentitatea lui nationala. Sa aiba coloana vertebrala, inteligenta, originalitate, inovativitate, caracter si personalitate.

Nu merge cu "ce-o fi, o fi". Ne trebuie stima de sine nationala. Asta ne trebuie. La fel cum un individ care nu are stima de sine nu are succes asa si o natie lipsita de stima de sine nu are succes.
Sper din suflet ca m-am facut inteles!

| Apokales a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Imagineaza-ti un om care permanent spune ca e cel mai prost, cel mai ratat, cel mai idiot, se plange constant de el insusi si nu are coloana vertebrala. E rusinat de persoana lui.

Ai suporta sa stai in preajma unui om asa de lipsit de stima de sine?"

Cum dracu' sa n-o iau personal laughing?! M-ai descris perfect. Si nu, n-as sta langa o astfel de persoana, dar na...

Lasand asta la o parte. Imi aduci aminte de o imagine de dupa revolutie, era un barbat care spunea: "Nu-i nimic, ne face noi o democratie a noastra.". Te intreb, cum ti se pare democratia asta a noastra dupa 30 de ani? Ca originala este, n-ai cum sa negi asta, nimeni nu mai are o democratie ca a noastra.
Este ok sa copiem, dar noi nici de asta nu suntem in stare.

Stima nationala? Pai, avem asa ceva. Nu ne batem noi cu pumnii in piept ca suntem cei mai cei si ca ne tine pe loc Europa? Sunt unii care asa gandesc, altfel nu votau cu PSD-ul si cu AUR. Dar hai sa privim realitatea, mai avem mult pana cand o sa fim originali, pana cand o sa cedem cultura.

| CostinAlamariu explică (pentru Apokales):

Aia care se bat in piept si asa mai departe au alte probleme. Stai linistit ca nici aia nu au rationalitate. Mai ales cei care voteaza cu PSD. Aia sunt tradatori de țară.

Nu avem stima nationala din pacate. Ma uit in jurul meu si vad doar oameni care isi urasc țara. Si e trist asta. Cand iti urasti țara automat te urasti pe tine.

Nu sunt de acord cu democratia pe care o avem, dar nu de democratie discutam acum ci strict de respectul de sine. Asta incerc eu sa promovez si nimeni nu intelege.

Cand o sa avem respect de sine si coloana vertebrala nationala atunci sunt sigur ca o sa se schimbe in bine lucrurile in țara asta.
Dar daca ne consideram noi pe noi insine viermi, viermi o sa si ramanem.

Si tu personal ai zis ca ai respect scazut fata de persoana ta. Foarte rau. Nu e buna atitudinea pe care o ai. Incearca sa-ti cresti stima de sine.

Cum te vezi asa si esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Sunt sigur ca mi se va raspunde cu contrarieri si ciuda si asta va dovedi ca am dreptate."
Da, cu siguranta asta va dovedi ca ai dreptate.
Pisicile sunt demoni cu 9 vieti metamorfozati in creaturi cu blana.Hai, raspunde-mi cu "contrarieri". Asta va dovedi ca am dreptate.
Mi se pare aiurea sa fii "mandru" ca apartii unei anumite nationalitati.De parca ai avea tu vreun merit ca te-ai nascut in tara unde te-ai nascut.Mandria ar trebui sa provina doar din realizari personale.
Ca popor per ansamblu chiar suntem (urasc forma asta de plural) inferiori multor alte popoare europene din Occident.E firesc sa existe o anumita atractie pentru tot ceea ce e nou si stralucitor.Si atractia asta e justificata, tinand cont de stadiul jalnic in care ne aflam noi acum.
" Cum ar fi daca am avea mandria noastra si personalitatea noastra?"
Care ar fi motivele de mandrie? Daca ai de gand sa-mi spui realizarile unor romani in anumite domenii renunta; sunt putine si infime in comparatie cu realizarile de care se pot mandri alte tari.

| CostinAlamariu explică (pentru anonim_4396):

"Ca popor per ansamblu chiar suntem (urasc forma asta de plural) inferiori multor alte popoare europene din Occident"

Tocmai ai dovedit ce am zis happy
Ai un complex de inferioritate. Linsul in c*r al vestului nu face bine la limba sa stii.

"Si atractia asta e justificata, tinand cont de stadiul jalnic in care ne aflam noi acum."

MERSI CA DOVEDESTI EXACT CE AM ZIS EU.

Nu, nu e justificata. E oarba si irationala. Trebuie sa ne folosim mintea, ratiunea, logica, sa abordam problema cu intelepciune si sa gandim. Daca nu esti de acord cu mine inseamna ca esti impotriva ratiunii fiindca eu apelez la ratiune si control, scepticism si precautie. De ce ai fi in dezacord cu ceea ce zic? Doar daca esti impotriva ratiunii.
In schimb romanii care ling in c*r vestul si belesc ochii la tot ce e nou si stralucitor sunt fermecati sentimental de chestii noi. Tocmai aici se afla critica mea.
Nu gandim, nu rationalizam problema, nu avem logica in atractia noastra fata de nou.
Nu e nimic justificat in obsesie.
Nu spun sa evitam tot ce e din vest sa tot ce e nou. Ideal ar fi sa nu o dam in nicio extrema. Sau tu vrei extreme? Iti plac extremele ilogice? Ca mie nu.

"Care ar fi motivele de mandrie?"

Nu ai inteles la ce m-am referit.
Cand spuneam ca trebuie sa avem mandria si personalitatea noastra ma refeream ca trebuie sa avem o coloana vertebrala, sa incercam sa ne respectam pe noi insine asa cum orice individ se respecta pe el insusi.

Spune-mi, tu personal te respecti pe tine insuti? Ai o anumita mandrie buna? Mandria aia care iti zice sa te respecti pe tine insuti?
Nu vorbesc de mandria rea, de trufie, de fițe si orgoliu.
Ma refer la respectul de persoana ta care trebuie sa-l aiba orice om fata de el insusi, indiferent de situatia in care se afla.

La respectul asta fac referire. La mandria asta ma refer cand zic ca trebuie sa o avem. Sa avem coloana vertebrala fata de identitatea noastra nationala. Sa nu fim niste imitatori ilogici si irationali disperati care se urasc pe ei insisi.

Nu are nicio legatura ceea ce zic eu cu realizarile unor români. Eu ma refer la coloana vertebrala. La capacitatea noastra a avea respect de sine.

Si mai vreau sa te intreb ceva.
Daca eu imi iubesc parintii si spun ca sunt mandriu de ei, trebuie sa dau motive de mandrie?
Trebuie sa incep sa zic ca taica-meu e presedinte si maica-mea un doctor genial?
Oare n-am voie sa fiu mandru de parintii mei doar pentru simplul fapt ca sunt parintii mei?
Sunt sigur ca si tu esti mandru de parintii tai, fiindca de bine de rau ei te-au nascut.
De asemenea sunt sigur ca parintii tai nu sunt cine stie ce presedinti sau miliardari, dar oricum esti mandrii de ei asa cum sunt ei, corect? Cu bune cu rele îi iubesti si te mandresti cu ei ca sunt parte din identitatea ta.

Exact asa e mandria si dragostea nationala. Sa reprezinte respect fata de sine si iubire parinteasca fata de patrie. Asa cum iti iubesti parintii chiar daca nu au realizat mare lucru asa iti poti iubi si țara.

E gresit sa-ti iubesti tara pentru realizarile ei. Asta se numeste a fi mercenar sau cum se zice in fotbal "fan de rezultat".

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

" Ai un complex de inferioritate."
Bine, atunci suntem mult superiori Vestului. Ce mai conteaza ca Italia si Franta aveau universitati pe vremea cand noi eram un soi de barbari needucati. "Noi" fiind o metafora, noi nici macar nu existam.
" Ma refer la respectul de persoana ta care trebuie sa-l aiba orice om fata de el insusi, indiferent de situatia in care se afla. "
E o prostie. Nu orice om e demn de respect, nici macar din partea lui.
Legat de intrebarile tale, presupun ca daca imparti mandria in mandrie buna si mandrie rea eu o am pe cea rea.
" Daca eu imi iubesc parintii si spun ca sunt mandriu de ei, trebuie sa dau motive de mandrie?"
Fireste.Doar pentru ca sunt parintii tai nu inseamna ca merita automat sa fii mandru de ei.
"Trebuie sa incep sa zic ca taica-meu e presedinte si maica-mea un doctor genial? "
Poti sa spui si ca sunt gunoieri daca tie ti se pare ca e un motiv de mandrie sa faci o munca in folosul comunitatii.Ideea e sa ai un motiv.
"Oare n-am voie sa fiu mandru de parintii mei doar pentru simplul fapt ca sunt parintii mei? "
Ai voie, dar ar fi aiurea.
Poti sa-i respecti pentru ca sunt parintii tai.Dar respectul si mandria sunt lucruri diferite.
" Sunt sigur ca si tu esti mandru de parintii tai, fiindca de bine de rau ei te-au nascut."
De ce as fi mandra pentru ca m-au nascut? Toate fiintele au instinctul de reproducere.
Ii respect pentru realizarile lor profesionale si le sunt recunoscatoare. Nu pot spune ca sunt "mandra" de ei, n-ar avea sens. Sunt mandra doar de mine si de ceea ce tine strict de mine.
" De asemenea sunt sigur ca parintii tai nu sunt cine stie ce presedinti sau miliardari, dar oricum esti mandrii de ei asa cum sunt ei, corect? Cu bune cu rele îi iubesti si te mandresti cu ei ca sunt parte din identitatea ta. "
Nu. Nu-s convinsa ca intelegi ce inseamna mandria. Ar avea mai mult sens daca ai folosi "a respecta" in loc de "a (te) mandri".
Nu cred ca banii sau functia politica sunt un motiv de a respecta o persoana. Nu sunt deloc parte din identitatea mea, cel mult poti spune ca au influentat-o.Si daca ii iubesc si-i respect e pentru ca si-au castigat dreptul asta. Nu cred ca legatuea de sange e suficienta pentru a genera respect si iubire.
" Exact asa e mandria si dragostea nationala. Sa reprezinte respect fata de sine si iubire parinteasca fata de patrie."
Poate. Dar depinde de tara. Nu poti sa traiesti intr-un haos si sa fii mandru de acel haos pentru ca e haosul tau natal.E ilogic.
"Asa cum iti iubesti parintii chiar daca nu au realizat mare lucru asa iti poti iubi si țara."
Nu, nu pot iubi un teritoriu.Sau niste straini. Din asta e alcatuita tara.
Si chiar daca prin absurd as iubi-o, nu deveni brusc oarba si ignoranta incat sa ma mint singura ca tara mea e cea mai buna.

| CostinAlamariu explică (pentru anonim_4396):

"Bine, atunci suntem mult superiori Vestului."

Gresit. N-ai inteles deloc mesajul meu. A avea un complex de inferioritate este la fel de bolnav si de grav cu a avea un complex de superioritate.

""Noi" fiind o metafora, noi nici macar nu existam."

Nici Franta nici Italia nici Germania nici UK nu existau. Toate statele moderne au aparut in urma unor revolutii sau unificari. Dintre astea doar "Franta" exista, dar nu ca statul de azi ci ca un regat cu totul diferit fata de Republica Franceza.

"E o prostie. Nu orice om e demn de respect, nici macar din partea lui."

Tu ai respect fată de tine? Daca da atunci esti un ipocrit fiindca pretinzi ca altii nu merita sa se respecte doar tu meriti sa te respecti. Ce faci tu aici e un gatekeeping jegos. Oamenii care se respecta sunt fericiti si au o viata implinita. De ce nu dai voie oamenilor sa aiba o viata fericita? Esti gelos?

"Doar pentru ca sunt parintii tai nu inseamna ca merita automat sa fii mandru de ei."

Deci spui ca daca parintii mei nu castiga premiul nobel sau vreun oscar gata nu mai am dreptul sa fiu mandru de ei, nu?

"deea e sa ai un motiv."

Pai am un motiv. Îi iubesc. Sunt parintii mei. Sange din sangele meu.
Zici ca e prima data in viata ta cand ai auzit de iubire.
Mandria e un cuvant care are multe sensuri.
Nu te-ai uitat niciodata la un film american in care copilul isi doreste sa-si faca parintii mandrii si in final nu reuseste sa obtina ce si-a propus si totusi parintii lui zic "I'm proud of you son. No matter what I'm proud of you"

Stii genul asta de film? La genul asta de mandrie ma refer. Are multe sensuri acest cuvant. Ma refer la mandria care se revarsa din iubire.
Daca crezi ca un cuvant trebuie neaparat sa aiba un singur sens atunci esti cam inchisa la minte. Avem mai multe concepte decat cuvinte, sa stii asta.

"Nu, nu pot iubi un teritoriu.Sau niste straini. Din asta e alcatuita tara."

Nu asta inseamna țara. Nu e vorba de straini si nici de teritoriu. E ceva mult mai mult de-atat. E ceva metafizic. Ceva mult mai sensibil decat lumea vazuta. Dar daca nu ai sensibilitatea de a intelege conceptele metafizice atunci las-o balta. Mai bine te intorci la algoritmii tai de robot ca mai mult vorbesti ca un robot decat ca o fiinta umană. Nu ma astept sa intelegi lucruri care te depasesc.

Si nu in ultimul rand, NU, nu spun sa devii oarba si ignoranta. In caz ca nu ti-ai dat seama tocmai ignoranta o critic eu. Doar fiindca ai coloana vertebrala si iubire față de țara ta nu inseamna ca îi ignori problemele ca si cum n-ar exista. Asta e o atitudine gresita!

Cred ca iti poti iubi bunicii fara sa ignori problemele lor de sanatate, corect?
Te gandesti "au si ei problemele lor dar îi iubesc si vreau sa-i ajut".
Tocmai asta trebuie sa fie atitudinea fata de Romania. Nu ignori problemele ci tocmai fiindca o iubesti iti doresti sa rezolvi acele probleme.

Nu am zis niciodata ca țara mea e cea mai buna. Nu-mi pune cuvinte in gura! E nepoliticos din partea ta. Nici despre parintii tai nu crezi ca sunt cei mai buni oameni de pe pamant dar tot îi iubesti. Sau daca ai vreun iubit sau soț probabil nu te gandesti ca e cel mai inteligent si mai bun barbat din lume, dar il iubesti fiindca-i al tau. Nici nu-ti trebuie altul. Îl iubesti pe el. Sau oare esti asa rece sa te desparti de toti baietii cum ai gasit unul mai bun? Nu stiu, tu stii.

Nici nu-mi pasa daca țara mea e cea mai buna sau cea mai slaba din lume. Nu sunt mercenar sau robot. Sufletul meu e aici, o iubesc pe ea si sunt constient de problemele ei si vreau sa le rezolv. Nu iubesc niste straini si nu iubesc un teritoriu. Iubesc ceva mult mai inalt de-atat. Si doar prin iubire putem trai si exista. Unde nu exista dragoste de familie, țară, vocație si tot ce poate fi iubit nu exista nici sens.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

" Tu ai respect fată de tine? Daca da atunci esti un ipocrit fiindca pretinzi ca altii nu merita sa se respecte doar tu meriti sa te respecti."
Am.
Nu consider ca toti merita sa fie respectati.Fie de catre alte persoane fie de catre ei insisi.
" Deci spui ca daca parintii mei nu castiga premiul nobel sau vreun oscar gata nu mai am dreptul sa fiu mandru de ei, nu?"
Nu, ti-am spus cu totul altceva. Depinde ce consideri tu motiv de mandrie.
" Pai am un motiv. Îi iubesc. Sunt parintii mei. Sange din sangele meu."
Nu asta e motivul pentru care ii iubesti. Daca parintii tai te-ar fi batut, abuzat, neglijat nu ai mai fi avut aceeasi parere.
" Nu te-ai uitat niciodata la un film american in care copilul isi doreste sa-si faca parintii mandrii si in final nu reuseste sa obtina ce si-a propus si totusi parintii lui zic "I'm proud of you son. No matter what I'm proud of you"
O prostie. Daca fiul meu o sa ajunga sa se drogheze si sa traiasca pe strazi n-o sa-l imbratisez spunandu-i "I’ m proud of you son no matter what."Eventual as putea sa-i spui "I love you no matter what", desi si aici e discutabil. Dar iubirea, mandria si respectul sunt lucruri diferite.
" Cred ca iti poti iubi bunicii fara sa ignori problemele lor de sanatate, corect? "
Da, in general poti.
" Si doar prin iubire putem trai si exista."
Prostii.

| Gusticel a răspuns:

Si tu iti bagi nasul unde nu iti fierbe oala...