| alicia33 a întrebat:

Am si eu o curiozitate: de ce alearga cainii latrand dupa masini,in special taxiuri, cu gura aproape de roata din spate..ca si cum ar vrea sa muste din ealaughing desi, cred ca sunt constienti ca nu au cum sa faca asta?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Considera ca le incalca teritoriul.Cand urineaza pe roata masinii isi insemneaza teritoriul.Nu ca le vine sa faca.Masina fiind in miscare nu pot face asta.

| SteelShadow a răspuns:

Buna dimineata!
Cainii nu latra propriu-zis la masina. Nu masina le calca teritoriul, ci rotile. De ce? Pentru ca rotile masinii sunt la nivelul lor, (nu masina in sine), iar cainii le vad miscandu-se si le asociaza cu un rival care le calca teritoriul si care vrea sa il domine, luandu-l. Si bineinteles trebuie sa alunge "rivalul" in felul lor specific: latrand si alergand, incercand sa atace (ceea ce, evident, este imposibil pentru ca masina este in miscare).
Sper ca te-am ajutat!