| CLaludiu1234 a întrebat:

Dacă am fost botezat mic la ortodocși, acum fiind adult trebuie sa-mi schimb religia ca să mă pot boteza, mai exact mai mă pot boteza tot la ortodocși a doua oară ca adult?

7 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Sunt foarte curios de ce ai vrea sa fi de doua ori botezat in aceeasi ramura a crestinismului. Ai renuntat la credinta din punct de vedere legal si vrei sa figurezi iar ca si ortodox in acte?

| CLaludiu1234 explică (pentru mODIN):

Sunt ortodox, dar eram curios dacă la ortodocși te poți boteza că și la celelalte religii când ești adult

| mODIN a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Aaaah! Bineinteles ca poti, dar nu daca ai mai fost odata botezat cand erai copil.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu te poți boteza de două ori, canoanele interzic asta

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu! Un singur botez ortodox este suficient!

| Anonim027 a răspuns:

Bebelușii nu se botează, Domnul Isus i-a luat in brațe si i-a binecuvântat, Ioan Botezătorul pe cine a botezat? Bebelușii? Sa-mi arate cineva unde spune in Cuvantul Lui Dumnezeu ca copii se botează?
‭‭Romani‬ ‭10:9‭-‬11‬ ‭VDC‬‬
[9] Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Isus ca Domn și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morți, vei fi mântuit. [10] Căci prin credința din inimă se capătă neprihănirea și prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire, [11] după cum zice Scriptura: „Oricine crede în El nu va fi dat de rușine."

‭‭Marcu‬ ‭16:16‬ ‭VDC‬‬
[16] Cine va crede și se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit.
Poate oare un copilas ori bebelusul sa-si marturiseasca credinta lui in Domnul Isus?
Claudiu cauta o biserică in care învățătura este sănătoasă si luată doar din scriptură nu dupa tradiții, obiceiuri ca asa ii din bătrâni, cei care au fost botezați de bebeluși ei trebuie sa înțeleagă ca nu au botezul biblic, cauta o biserică in care sa iti faca botezul.
Domnul Isus sa te binecuvinteze cu mult har!

| KovacsB a răspuns (pentru Anonim027):

Biblia este doar o carte de povesti evreiesti gandita special pentru manipulare.
Iisus este doar un mit.