| IonelaaaS a întrebat:

De ce nu va plac manelele? Toti spuneti ca nu ascultati manele dar daca nu ati ascultat niciodata de unde stiti cum suna? Din cauza ca prieteni vostri va zic ca sunt oribile/prostesti alea alea,ei bine ascultati si voi maneaua nu ii ascultati pe cei care nu le plac absolut deloc, http://www.youtube.com/watch?v=myRSXuWf7po maneaua asta are 4, 991,877 de vizualizari si cica nu asculati manele sau asta http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=tX O2QtjixaM Poate ca multi o sa ma luati la misto ca ascult manele, si ok poate ca nu toti manelisti canta exceptional dar orice manea ai cauta pe youtube ai vedea ca au foarte multe vizualizari.In conculezie: de ce ziceti ca nu va plac manelele, sau daca chiar nu va plac de ce nu va plac?

Răspuns Câştigător
| adelinutzadenisa a răspuns:

Pai eu ascult des manele si nu pot spune ca sunt naspa..defapt sunt oameni la care nu le plac manelele.Dar nu te lasa daca iti plac caci trebuie sa iti placa tie nu altora

| IonelaaaS explică (pentru adelinutzadenisa):

Ma bucur ca e macar cineva aici care recunoaste ca ii plac manelelehappy

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ascult ceva manele. Putine intr-adevar.Mai ales cele in care mai are putin si plange respectivul cantaret.Intrebai ca de unde stim, cei care nu ascultam manele, cum suna.Pai cum sa nu stim daca 90% din emisiunile de divertisment de la tv au ca invitati cantareti de manele. Unele invitatii sunt foarte inspirate.Dar altele sun jalnice.Asta e parerea mea. Daca-ti convine.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

În perioada anilor 1995-2005 acest gen muzical a fost foarte răspândit în România, ascultându-l din ce în ce mai mulți români, decadența sa a fost provocată de o campanie de discreditare a acestui gen de muzică condusă de intelectuali și mass media care s-au ajutat de stereotipurile legate de etnia rromă și de antițigănismul românilor. Au existat studii controversate care arătau că ascultătorii de manele au creierele primitive. Au fost interzisă prin hotărâri ale consiliilor locale din multe orașe audirea lor în public: festivaluri, mijloace de transport în comun, taxiuri.

"ASCULTĂTORII DE MANELE AU CREIERELE PRIMITIVE."

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

P.S Nu aștept fundă.

| IonelaaaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Cine a zis ca iti da?

| AtateaConditii a răspuns:

Poi versurile contin de cele mai multe ori: bani, masini si femei. Este muzica tiganilor, ii reprezinta. Putine manele sunt frumoase. Intodeauna cand vad pe cineva care asculta manele ori e curva ori e un fraier( nu toti, dar majoritatea).

| IonelaaaS explică (pentru AtateaConditii):

Si daca eu ascult manele vrei sa spui ca sunt curva sau cum?

| AtateaConditii a răspuns (pentru IonelaaaS):

Am spus ca nu toti, dar majoritatea sunt aiurea.

| Okami23 a răspuns:

Vizualizarile sunt de la populatia minoritatii noastra (deloc putini)
mie imi plac melodiile vechi frumoase sau noi straine care au un mesaj, nu prostii de tigani.

| Earthroot a răspuns:

Romania are aprox o populatie de 19 000 000 locuitori, dintre care aprox 3 000 000 sunt tigani.As spune ca se explica nr mare de vizualizari al manelelor.