| waXonwaXoff a întrebat:

Am si eu o intrebare usor haioasa, de ce se boteaza bombele? Spre exemplu: Pac Man, Little Boy(bombele de la Hiroshima si Nagasaki) + alte nume pe care le-am vazut la TV.

Nici nu stiu la ce categorie sa pun intrebarea CONVERSATII SAU TRIVIA/AMUZANTE

Răspuns Câştigător
| maDd3xt3r a răspuns:

Fiind o noutate in razboi, bombele atomice au fost denumite astfel pentru a le ascunde identitatea cand se discuta despre ele...era un fel de nickname pentru a se ascunde informatia existentei lor de serviciile de informatii inamice