| ZitaRita a întrebat:

De ce spun atat de multi oameni ca autismul inseamna interziere mintala? Ma simt rau cand aud asta! Nu pot face o munca fizica deoarece eu sunt foarte neindematica! In ce tari ii accepta si pe autisti in societate?

12 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Îndemânarea se capătă

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru ca nimeni nu poate da o definitie exacta la autism si e foarte greu de inteles pentru ceilalti ce inseamna. Autismul e un spectru, cuprinde foarte multe forme ale bolii. Nici eu nu am inteles exact care e treaba cu el desi sunt destul de documentata in general. Vad unii autisti care sunt genii, se fac doctori si opereaza pe creier, atat sunt de destepti. Dar apoi vad alti autisti care nu vorbesc, nu reactioneaza la nimic, nu mananca singuri, nici nu se pisa singuri deci eu ce sa inteleg, ca in copilul ala zace un om foarte destept? Cu parere de rau, nu cred asta, cred ca are o intarziere sau ceva de genul pentru ca nu ai cum sa fii si destept si sa nu poti comunica in niciun fel cu persoanele de langa tine

| ZitaRita explică (pentru Furnicuta000):

Nu știu de ce mi-a dat diagnosticul asta pentru ca eu nu am avut nicio atracție spre nimic, nu am avut vreun interes special și nicio materie nu imi plăcea in mod special

| Furnicuta000 a răspuns:

Am cautat acum pe google in engleza despre tema asta si oamenii de stiinta spun ca 75-80% din autisti au retard mintal. Exact cum banuiam. Poate tu te referi la oamenii care sunt exceptii, care fac parte din aia 20-25%. Sau poate tu nu esti autista si te-ai diagnosticat singura pentru ca tot insisti cu treaba asta

| ZitaRita explică (pentru Furnicuta000):

Eu sunt diagnosticata cu ADHD dar un psihiatru mi-a spus ca pot avea și sindromul asperger! Nu este sigur deoarece aceasta boala se diagnostichează pe la 3-4 ani!

| ZitaRita explică (pentru Furnicuta000):

Ideea e ca eu nu înțeleg majoritatea lucrurilor și niciodată nu am avut o memorie bună!

Răspuns utilizator avertizat
| EestiSodalane a răspuns:

Din cate stiu autistii sunt mult mai inteligenti ca populatia normală. Retardismul si autismul sunt 2 abnormalitati distincte si poate chiar opuse

| Sportacus123 a răspuns:

Nimeni nu s-a născut învățat. Măcar te duci acolo, vezi cum e. Oricum, în cel mai rău caz îți zice că nu te descurci și aia e. Undeva tot o să te primească, dacă vrei să muncești.
Succes în tot ceea ce îți propui!

| Mindfulness a răspuns:

Că îl asociază cu retardul mintal.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Mindfulness):

Ceea ce e de neînțeles pentru ca autistii sunt mult mai inteligenti decat populatia normală.

| Mindfulness a răspuns (pentru EestiSodalane):

Corect.