| TheSeventhSin a întrebat:

Am si eu o problema foarte mare, de la un timp nu fac nimic.
Ba, dar nimic! Adica stau asa si ma uit pe calculator, mai ascult o muzica mai stau putin cu telefonul in mana, ma mai uit pe pereti si dupa vezi ca vine seara, si ma culc.
Ziua urmatoare scoala, uneori nu invat nimic din cauza asta si mai iau si note mici eventual "evadez" eu cumva si scap.
Si dupa ce vin de la scoala ghiciti ce fac, acelasi lucru!
Deci cum doamne iarta-ma sa pot si eu scapa de, cred ca e un viciu? Habar n-am care e cuvantul potrivit, dar vreau sa scap de problema asta.
Pierd timpul aiurea, cand eu de fapt am o groaza de treaba dar nu sunt deloc, dar deloc responsabil.
Ce trebuie sa fac sa ma schimb, realizez ca e de rau ce fac, dar cum pot sa ma schimb.

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Răspunsul tău e deja în întrebare. Trebuie sa-ți cauți o ocupație și e timpul să ieși mai mult cu prietenii. O viață ai

| anonim_4396 a răspuns (pentru whatevernvm):

Poate omul e antisocial sau are probleme cu timiditatea sau nu se simte bine intre straini, care ocupatie? Poate ocupatia lui e sa stea pe PC, lasa-l sa se simta in largul lui, poate ii place cu familia.

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun sfat, lasă-l sa cloceasca în fata calculatorului și sa ajungă un ratat la 30 de ani fără viață, prieteni, amintiri și cu familia în spate. Nu toți sunt ca tine, chiftea. Dacă omul a pus întrebarea e clar ca e dispus sa schimbe asta. Altfel nu cerea sfaturi

| TheSeventhSin explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt antiscoail si nici nu stau la pc cu orele.
Dar cu putin din toate pierd timpul aiurea.
V am zis, acum ma joc o jumate de ora, o ora dupa mai stau putin eventual ies pe afara dupa ce vin mai dorm un pic si chestii din astea.
Nu sunt responsabil absolut deloc.

| Freya1 a răspuns:

Si eu patesc asta.
Poate din monotonie sau pentru ca te-ai plictisit.Incearca sa faci activitatile astea intr-un alt mod si cu toate lenea sa iti gasesti o ocupatie noua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu vrei sa muncesti si asta e un lucru bun. Putina munca pe zi ajunge,nu asculta de aia care iti zic ca trebuie sa muncesti toata ziua si prostii din astea,nu te lasa fraierit,munceste cat iti pica bine,invata cat iti pica bine,si fi responsabil pentru asta,comenteaza la cei care te cearta. Tine minte,nu pierzi timp,timpul il folosesti cum vrei tu,daca tu vrei sa te joci fotbal atunci asta fa. Poate ca a trecut timp si tu nu ai construit o casa,nu ai facut scoala de soferi,dar stai linistit, nu toti suntem la fel, si ce-i daca nu ai facut scoala de soferi? Poate pe tine te atrage altceva, priveste in interior, cei din exterior nu au treaba cu ce faci tu.Fi tu insuti, si totul va fi bine.Nu imita pe nimeni.