| molly240 a întrebat:

Am terminat Facultatea de limbi si literaturi straine. Deocamdata nu stiu ce master as putea face mai departe si ma gandeam sa stau un an in care sa lucrez si sa merg la master atunci cand ma hotarasc unde sa merg. Credeti ca e dezavantajos sa procedez asa si ca ar trebui sa merg la orice fel de master numai sa fac unul in continuare?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mergi acum la master, este mai sigur că îl vei face.
Așa că este preferabil să îl faci acum. La această facultate probabil că ai aprofundat minimum o limbă, deci ai o competență lingvistică. Eu în acest caz recomand un master în studii politice, studii europene, UE, relații internaționale.
Acest master, plus limba străină te recomandă apoi pentru un post în slujba guvernului, sau într-un partid politic.

| molly240 explică (pentru sadrian46):

Multumesc! Credeti ca ar fi mai bine daca as face o a doua facultate de Studii Europene/Politice/etc?

| sadrian46 a răspuns (pentru molly240):

Da. La studii europene. Vrem, nu vrem, UE se va conolida și se va transforma în SUE, Statele Unite ale Europei, cu granițele dintre ele simple pietre de hotar, și nevoia de experți în probleme europene va crește de la an la an.