| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Am un examen important curând. Voi ce metode aplicați pentru a învata mai ușor și de a retine repede?

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu există nici o metodă.
Eventual un psiholog care să vă alunge stresul, spaima, frica de eșec.
Pentru că da, la un examen poți ști totul, dar dacă nu ești relaxat, poți uita totul!
Un examen nu trebuie considerat sfârșitul lumii!

| oglindasultanului a răspuns:

Video/audio. Ce lectii ai de invatat, faci din ele activitati normale de viata, ca sa le exersezi.

| isemilia a răspuns:

La ce materie, asta ai uitat sa precizezi...
Daca e vorba de cele umaniste (istorie de exemplu) incerc sa imi fac un conspect doar cu ideile principale si incerc sa invat ceea ce e mai important. In general in dreptul celor pe care le-am retinut fac un semn si le repet la sfarsit. Anki e o alternativa buna. La geografie in schimb ma ajuta acele jocuri daca e vorba de harti (care intreaba unde e tara Y sau orasul Z sau raul B etc).
La materiile ce tin de real pentru teorie fac, de asemenea, un conspect (incerc sa il pastrez cat mai scurt posibil, iar daca am diverse teoreme etc le scriu numele, nu si ceea ce presupun ele, decat daca sunt complet paralela cu subiectul lor) si invat formulele, iar dupa aceea fac cat mai multe probleme. La biologie simplific lectia initial si dupa invat cu detalii, iar la informatica cel mai simplu e sa exersezi.

* Am spus la toate materiile fiindca nu ai precizat despre care din ele e vorba.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Citesc lecția, închid apoi manualul și, cu cuvintele mele, reproduc ce ziceau ăia. Fac asta până am reținut. Dacă cred că-i necesar, iau notițe.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Din câte știu eu, există trei metode de învățare: vizual, auditiv și practic.
Trebuie să descoperi ce metodă funcționează cel mai bine pentru tine.
Învățarea de tip vizual e folositoare atunci când ai multe pagini de învățat. Eu unul rețin câteva cuvinte sau grupuri de cuvinte din colțul de sus al paginii, apoi vizualizez pagina în minte.
Învățarea de tip auditiv e cea mai simplă: auzi o informație și o reții aproape instantaneu.
Învățarea de tip practic este specifică pentru științe ca matematică. Ea presupune rezolvarea practică a problemei.