| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca vrei sa inveti mai repede trebuie sa scrii lectia de cateva ori? Am auzit o colega ca ea asa face si invata repede... Voi ce credeti? La voi functioneaza? Voi incerca sa scriu lectia mai de multe ori si poate reusesc sa retin mai repede.Sau altceva metode de a retine si a invata mai usor stiti? Voi cum invatati?

Răspuns Câştigător
| matrixismyname a răspuns:

Fiecare are propriul stil de invatat si fiecare are propriul nivel de dezvoltare intelectual. In functie de cum iti folosesti memoria, o sa ti se potriveasca un anumit stil de invatat. Eu de exemplu retin framentat lectia (gen un cuvant ici-colo) insa imi este de ajuns sa-mi amintesc un cuvant ca apoi imi cam vine tot. La formule nu pot sa le invat, insa pot sa le fotografiez si sa le memorez structura (fotografic vorbind) deci practic invat in imagini.

Incearca si mai multe stiluri, eu unu pot sa invat si in galagie, si in liniste... Dar ti-am zis, incearca sa inveti in mai multe feluri de la rescris lectia, la recitit de mai multe ori...etc.

8 răspunsuri:
| cornculapte a răspuns:

Da, functioneaza si la mine. Depinde ce fel de memorie ai. Unii au o memorie vizuala mai buna si pot invata mai bine din poze, filmulete, daca isi deseneaza scheme sau daca isi subliniaza pe foaie. Altii au memorie auditiva si invata mai bine daca isi citesc lectia cu voce tare, daca discuta despre lectie cu altcineva sau daca aude pe altii prezentand lectia.
Trebuie sa incerci incerci mai multe metode ca sa vezi ce fel de memorie ai. Pe urma iti va fi mult mai usor sa inveti.
Metoda de a scrie lectia de mai multe ori e eficienta pentru ca, de obicei, in timp ce scrii esti atent la cuvinte si iti ramane in memorie chiar si miscarea mainii din timp ce scriai, randul si pagina pe care scriai si iti e mult mai usor sa-ti amintesti.

| MeUFO a răspuns:

Bună! Eu sunt profesoară, dar şi mamă. Fireşte, întâi am fost elevă şi studentă :). Câteva sfaturi pentru învăţarea eficientă:
1. fiţi atenţi în clasă şi luaţi notiţe ordonat;
2. învăţaţi lecţia în ziua în care s-a predat şi repetaţi-o în ziua în care aveţi ora următoare;
3. când învăţaţi lecţia faceţi scheme (nu copieri!) după textele din manuale;
4. citiţi măcar o dată lecţia cu "glas tare";
5. folosiţi cât mai multe surse de documentare suplimentare (dicţionare, atlase, cărţi de literatură ştiinţifică şi beletristică, emisiuni Tv ştiinţifice, Internet etc.).
Succes!
Vă invit pe toţi pe http://lecturirecenzate.ro/

| LiaYapp a răspuns:

Buna! Da este adevarat, inveti mai repede scriind lectia dar trebuia sa fii concentrata cand o scrii ca alfel nu retii asa repede. Eu doar citesc o data de doua ori lectia si o invat, asta e darul meu...retin repede. Mie aceasta metoda mi se pare cea mai rapida

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Mi-e greu sa decid cui sa dau funtita.Toti m-ati ajutat intr-un fel.Dar oricum cei care nu i-am dat funtitza le-am dat ca raspunsul este inteligent.Multumesc pentru. raspunsuri...

| Lorenna a răspuns:

Pai. eu nu sunt de acord cu colega ta
uite incearca intr-o dimineata sa te trezesti mai devreme cu o jumatate de ora mai devreme ca de obicei si repeta lectia si vezi ca o veii sti eu asa fac pentru ca creierul este odihnit si percepe mai bine informatiile decat sa-l stresez seara mai bine il pun in functionare dimineatawinking

eu asa fac si da roadewinking

Baftahappy

| Annto a răspuns:

Si daca e o lectie de 2 pagini nu cred ca ai vrea tu sa scrii de vreo 10 ori straight face
Cel mai bine ar fi sa fii atenta la ora si reti ceva iar acasa iti va fi mult mai usor. Daca nu merge nici asta... invata cate putin, pe fragmente.

| miha3Lla a răspuns:

Pai eu de ex...la mate sau la fizic scriu formulele de mai multe ori pentru a le retine mai usor.

| mariamary a răspuns:

Trebuie sa te concentrezi si sa fie liniste in camera de studiu. Sunt unele persoane care citesc o singura data si retin lectia dar sunt unele persoane care trebuie sa scrie lectia ca sa retina.Depinde de fiecare om. Poti sa incerci sa iei si lecitina deoarece ajuta cand ai mult de invatat.Incearca sa citesti de cateva ori si dupa sa scrii pe foaie ce-i mai important, ce ai retinut.