| anonim_4396 a întrebat:

Am un vis care mi se tot repeta.Eu una nu cred neapărat în vise sau ca au vreo semnificatie dar de un timp ma neliniștește si imi agită somnul maxim.
Visez aproape in fiecare noapte ca sunt la mine in oras dar nu stiu cum de fiecare dată ajung pe o stradă pe care nu o cunosc si ma ia panică.Ma ia panică pentru ca stiu ca de fiecare dată când ajung acolo ma apuca seara si tot nu reusesc sa ajung nicăieri. Uneori reusesc sa ies pe o străduță îngustă cu gard viu pe margini si blocuri si acolo ma trezesc.Alta data ajung si stau langa un bloc de unde vad turnul de la o biserică sau catedrală mare si nu pot sa înaintez sau sa plec de acolo.Alta data ajung într-un parc cunoscut dar cand înaintez sa merg sa ies din acel parc pe unde stiu eu parca ma afund mai tare într-un loc cu iarba si copaci si ma trezesc pe malul unei ape iar in fata mea este o întindere mare de apa pe care mi-e frica sa o traversez. Uneori ajung la magazine de haine, alteori la blocuri ciudate si toata noaptea am o stare de agitație si frica.Singurul meu scop in vis e sa ajung acasa sau într-un loc cunoscut in care sa ma simt acasa si in siguranta.
Poate chiar sa semnifice ceva?
Cum sa scap de visul asta agitant si repetitiv?

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

La un medic specialist psiholog, care are răbdare să vă asculte, trecutul, copilăria.
Tot ce visați sunt de fapt simptomele unei copilării mai dificile din punct de vedere al libertății de exprimare, mișcare.
Posibil, ca în copilărie, cel mai des cuvânt auzit să fie NU! Ori, un copil este curios, "explorator", "descoperitor". Dar, la dumneavoastră, posibil părinții să fi fost atât de stricți, rigizi în decizii, încât în dumneavoastră se manifestă, acum, incertitudine, frică, lipsa încrederii de sine!
Un psiholog, dar, mai ales, un partener de încredere, căruia îi spuneți despre aceste probleme și împreună încercați să le depășiți.
Boala dumneavoastră nu are leac, din păcate, căci face parte din cei 7 ani de acasă, cum zice vorba românească.

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca ti-e frica de schimbari. Apar oameni in vise?

| Freya1 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu,niciodata.

| Celcestietot a răspuns (pentru Freya1):

Da, deci probabil sa fie o problema interioara sau cauzele sa fie unele artificiale.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu vreau sa fiu mare psiholoaga dar nu ai ceva probleme sufletesti nerezolvate in viata de zi cu zi? In somn creierul se lupta sa gaseasca solutie la problemele tale persistente si nerezolvate din timpul zilei.De aceea aceste vise.Cum o sa ai sufletul linistit si fara probleme o sa dispara si visele.

| Freya1 a răspuns (pentru gemeni6226):

Am anumite probleme si si eu m-am gandit ca e posibil sa fie din cauza asta, doar ca e de prea mult timp visul.